Malatya Vagon Onarım Fabrikası Şeker Fabrikası Olsun

Malatyadaki atıl şekilde duran Malatya Vagon Onarım Fabrikası ‘nın açık cezaevi yapılmasının yanlış olacağını ileri süren,Başkan Güngör “Şuanda açık cezaevi yapılması için uğraşılıyor.Bu çok yanlış. Artık Vagon Onarım Fabrikası ‘nın tekel ve şeker fabrikalarından bir farkı kalmayacaktır. Sözde cezaevini şehrin dışına almak için çabaladılar ama büyükşehir olduktan sonra vagon onarım fabrikası ‘nın bulunduğu alan şehrin içinde oluyor. Yani cezaevi yine şehrin içerisinde olacak.”şeklinde konuştu.
Güngör sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Vagon Onarım Fabrikası için uzun süre uğraştık. Fabrika için fizibiliteler yapıp, Sanayi Bakanımıza ilettik. Milletvekillerimize dosya sunduk. Öznur Çalık, yaptığımız çalışmaya çok sıcak baktı. Vagon Onarım Fabrikası bizim için olmazsa olmazlarımızdan bir tanesidir demişti. Öneri hazırlayıp fikirlerimizi beyan ettik. 3 kişi olarak bu işe başladık ve vagon onarım fabrikasını tekrar faaliyete geçirmek için elimizden geleni yaptık. Biz bu türlü çalışmalar içerisindeyken, İspanya ile görüşüldü. Vali beye sorduğumuzda ise ortaklık düşündüklerini söylediler. Daha sonra İspanya’dan bir heyet geldi. Ankara’dan Müsteşarlıktan iki kişi geldi. Bir hafta boyunca günü birlik toplantılar yapıldı. Vali Bey ile tekrar görüştük. İspanya heyeti farklı bir teklifle gelince vali bey bizlerin teklifine sıcak bakmadı. Şuanda açık cezaevi yapılması için uğraşılıyor. Bu çok yanlış. Artık Vagon Onarım Fabrikası ‘nın tekel ve şeker fabrikalarından bir farkı kalmayacaktır. Adalet Bakanımız geldiği zaman Anemon’da bir toplantı yaptık. Daha sonra işadamlarımızla görüştüğümüzde cezaevini Akçadağ’a, Adalet Sarayını da Beylerderesindeki Köy Hizmetleri biriminin olduğu yere yapılacağını söylediler.
Biz MASİAD olarak çok uğraştık ama son durum bu. Sözde cezaevini şehrin dışına almak için çabaladılar ama büyükşehir olduktan sonra vagon onarım fabrikasının bulunduğu alan şehrin içinde oluyor. Yani cezaevi yine şehrin içerisinde olacak. Malatya ekonomisinin en büyük gelir kaynaklarından olan Tekel satıldı, şeker tam olarak faaliyette değil. Vagon Onarım Fabrikası ’nı açık cezaevine çevireceklerine şeker fabrikası alanı olarak kullanabilirlerdi. Artık elimizde bir kayısı kaldı ama o da bu sene para etmiyor. Fiyatlar iyice düştü. Satılmıyor diyebiliriz.’’dedi.

Kaynak : www.malatyaguncel.comDemiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar