Minyatür Trenlerin Muhteşem Dünyası Rahmi Koç Müzesinde


Minyatür Trenlerin Muhteşem Dünyası’ Sergisi, Rahmi M. Koç Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucusu Rahmi M. Koç’un katılımıyla açıldı.
Minyatür Trenlerin Muhteşem Dünyası Rahmi M. Koç Müzesi’nde


Hollanda ONTRAXS 2012′de ‘Dünyanın En İyi Kurgusu’ seçilen modelde; lokomotifi, vagonları ve demiryolu hattı ile Selçuk İstasyonu ve çevresinin tarihi-antik dokusu gerçeğine uygun olarak hareketli ve sesli olarak yer alıyor. Efes Antik Kenti ve Meryemana Evi’nden gerçekçi kesitlerin de yer aldığı 1/87 ölçeğinde, 10,5 metre uzunluğundaki eser, Rahmi M. Koç Müzesi ‘nde meraklılarını bekliyor…

Rahmi M. Koç Müzesi, ‘Minyatür Trenlerin Muhteşem Dünyası’ sergisi ile ziyaretçilerine, 1980′lerin Türkiye’sinin bir kesitini sunuyor…

Lokomotifi, vagonları ve demiryolu hattı ile Selçuk İstasyonu ve çevresinin tarihi-antik dokusunun gerçeğine uygun olarak hareketli ve sesli olarak yer aldığı Selçuk-Efes-Meryemana temalı model tren kurgusu, Türk model demiryolu tarihinde bir ilk olma özelliğini gösteriyor.

Dünyanın en büyük oyuncak ve model fuarı olan Dortmund Intermodellbau’da 300 bin kişinin beğenisine sunulan proje, Hollanda Ontraxs 2012′de “En İyi Kurgu” seçildi ve Leverkusen’de “Özel Prestij Davetlisi” olarak sergilendi.
Her yaştan ziyaretçiye hitap eden ‘Minyatür Trenlerin Muhteşem Dünyası’ sergisi, 8 Kasım 2012 – 2 Haziran 2013 tarihleri arasında gezilebiliyor.

Gözle seçilebilen, gerçekçi detaylar

2010 yılında başlanan ve 16 ayda tamamlanan eser, 10 buçuk metre uzunluğunda. Projede; insan gözüyle detayların seçilebildiği ve gerçekçiliğin yakalanabildiği dünyadaki en yaygın model tren ölçeği 1/87 HO kullanıldı. Malzeme seçiminde ağırlıklı olarak plastik, tahta ve rezin kullanılırken binaların, kayaların ve duvarların çoğunluğunda ise seramik alçısı tercih edildi. Araba, insan figürleri, vagon ve lokomotifler 1980′lerin Türkiye’sine ait fotoğraf arşivleri taranarak modifiye edildi. Ağaçların gövdeleri elektrik teli, yaprakları ise yün ve kağıt parçacıklarından yapıldı. Özellikle ağaç işçiliklerinin ortaya çıkarılması ve zengin renklerin sunulması için mevsim olarak ise sonbahar seçildi.

Sergi, hafta içi 10.00 ‘dan 17.00′ye, hafta sonları 10.00′dan 18.00′e kadar gezilebiliyor.

Kaynak : www.haberler.comSource Article from https://rayhaber.com/minyatur-trenlerin-muhtesem-dunyasi-rahmi-m-koc-muzesi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=minyatur-trenlerin-muhtesem-dunyasi-rahmi-m-koc-muzesi


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar