Taksim'de toplu ulaşım güzergahında değişiklik | Taksim Meydanı

Yapımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve 5 Kasım 2012 Pazartesi günü başlayacak olan Taksim Meydanı Düzenleme çalışmaları sebebiyle Taksim Meydanında İETT otobüsü ve taksi-dolmuşların bekleme ve yolcu aktarma düzeninde değişiklikler yapıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı’dan yapılan açıklamaya göre, toplu ulaşım araçlarının Taksim Meydanı yeni güzergahları şöyle olacak:
– Taksim Meydanındaki çalışmalar sırasında ve sonrasında Taksim’deki Metro ve Füniküler’in erişiminde ve çalışmasında herhangi bir değişiklik olmayacak.
– Taksim Meydanındaki çalışmalar sırasında; Şişhane yönünden gelip, son durağı Taksim olan hatlarda İETT Otobüsleri, Tarlabaşı Bulvarı’nda çalışmaların başladığı bölgeye gelmeden yolcularını indirip U dönüşü yaparak tekrar Şişhane yönüne dönecekler.
– Harbiye yönünden gelen otobüsler içinde son durağı Taksim olanlar ise; Divan Oteli-Asker Ocağı Caddesi-Mete Caddesi – Taksim Meydanı’na gelip aynı güzergahtan geri dönecekler.
– Harbiye yönüne gidecek otobüsler; Tarlabaşı Bulvarı – Taksim Meydanı – Mete Caddesi-Asker Ocağı Caddesi (Divan Oteli önü) üzerinden Harbiye yönüne gidecekler.
– Tarlabaşı yönüne gidecekler ise Abdülhak Hamit Caddesi (Elektrik eski İdaresinin bulunduğu yol) üzerinden Şişhane yönüne devam edecekler.
– Taksi-Dolmuşlar halen kullanılan bekleme yerlerinin 100 metre kadar gerisinde konuşlanarak, İETT Otobüsleri gibi, Geçici Trafik Güzergahını kullanacaklar.
– Taksim Meydan Düzenlemesi çalışmaları tamamlandıktan sonra ise;
– Taksim Meydanına artık hiçbir otobüs giremeyecek.
– Taksim’de durak yapan transit geçen hatların hepsi Tarlabaşı Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi’ni kullanacak. Bu sebeple araç altgeçidi içinde 2 şeritli olmak üzere otobüs durakları inşa edilecek.
– Otobüsler Tarlabaşı Bulvarı üzerinde yolcu indirme-bindirme yaparak geri dönecek.
– Harbiye yönüne gidecekler, yapımına başlanacak olan tünelin altgeçidini ve altgeçitteki otobüs duraklarını kullanarak Taksim Meydanına ulaşabilecekler.
– Harbiye yönünden gelen araçlar da Divan Oteli önündeki kavşakta indi bindi yaptıktan sonra, yeni yapılacak U dönüşünden geri dönecekler. Diğer toplu ulaşım araçları da aynı şekilde çalışacak.
– Tünel altgeçidinde otobüsten inen yolcular Taksim Metrosu ve Füniküler’e direkt olarak bağlanabilecek.
– Daha önce son durağı Taksim olan hatların düzenleme sonrası son durakları Tarlabaşı olacak.
– Taksim Meydanı’nda trafiğin yeraltına alınması çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi ve Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nca hayata geçiriliyor.Kaynak : Hürriyet

Armin
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar