Türk şirketi TLT, Sibirya’ya 150 milyon Euro'luk lojistik merkezi kuracak

Türkiye’den Rusya’ya mal ihracatında gümrük hizmetleri, lojistik ve taşımacılık yapan şirketlere, Rusya gümrüğü adına boreker hizmeti sunan TLT GROUP; Rusya’nın Sibirya bölgesinde lojistik merkezi kurmaya hazırlanıyor. TLT GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Akın Tokay, Cihan Haber Ajansı’na(Cihan) yaptığı açıklamada, Rusya’nın özellikle Sibirya ve uzak doğu bölgesinin henüz çok bakir olduğunu, bölgeye kuracakları yeni lojistik merkezi ile özellikle tarım ve gıda ürünlerinin ihracat ve ithalatına önemli katkı sağlayacaklarını söyledi.
Rusya’nın gelecek ekonomik büyüme stratejisini Doğu ve Uzakdoğu olarak belirlediğini hatırlatan Tokay, kendilerinin de bu çerçevede yatırımlara başladıklarını ifade etti. Akın Tokay, “Bölge, Rusya’nın doğuya açılan kapısı. Burada kuracağımız merkezde soğuk ve normal depolar olacak. Stavrapol ve Krasnodar Rusya’nın tarım ambarı. Bu ürünlerin ihracı için düzenli bir yapı gerekiyor. Çok büyük silo sistemleri kuracağız. Toplam 150 milyon Euro’luk bir yatırım söz konusu olacak. Bölgenin tarımsal potansiyeline ve ihracat kapasitesine de önemli katkı sağlayacağız.” dedi.
“DTÖ ÜYELİĞİ RUSYA’YA OLAN İHRACATI ÇOK ETKİLEMEYECEK”
Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü(DTÖ) üyesi olmasının ardından, bu ülkeye yönelik ihracatta önemli artış sağlanacağı yönündeki beklentilerin doğru olmadığına değinen Tokay, “Gümrük vergilerindeki düşüş, toplam maliyetin yüzde 1-2 seviyesinde. Bu önemli bir ivme kazandıracak potansiyel değil. Rusya’nın resmi rakamlarına göre 2012’nin ilk üç çeyreği için ithalat rakamlarındaki artışın geçen yıla göre daha düşük olduğu görülüyor. Bu da beklenenin aksine bir durumun olduğunu gösteriyor. Ancak DTÖ üyeliği ticareti daha şeffaf ve düzenli hale getirecek. Öngörülebilir bir yapıda yer almak için büyük markaların ve Avrupalı şirketlerin Rusya’ya daha yoğun bir ilgi gösterdiğini gözlemliyoruz.” tespitinde bulundu.
“YAŞ MEYVE VE SEBZE İÇİN BGH KULLANILMALI”
Rusya ve Türkiye arasında kurulan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) ile ilgili çalışmalara değinen Türk girişimci, bu hattın beklenen potansiyele bir türlü ulaşamadığını söyledi. Tokay, özellikle iki taraf açısından birçok şirketin yer alabileceği rekabete açık bir yapı oluşturulmadığını söyledi. Maliyetlerin ise diğer yollara göre çok daha yüksek olduğuna dikkat çeken Tokay, “BGH ile kaçağı önlemek mümkün değil. Uzun süre yolda kalması durumunda bozulma riski olan yaş meyve ve sebze için verimli olabilir. Ürünlerin tüm kontrolleri Türkiye’de tamamlanmalı. Böylece ikinci bir denetim ve geri gönderme riski de ortadan kalkar.” önerisinde bulundu.
“3-4 SAATTE GÜMRÜK İŞLEMLERİ BİTİYOR”
Belarus sınırında inşaatı devam eden Gümrük Terminali ve Lojistik Depo’nun 2013 yaz döneminde aktif hale geleceğini hatırlatan Tokay, ” Deponun 300 araçlık parkuru olacak. Rus devletinin noteri gibi çalışıyoruz. Broker olduğumuz için Rus devleti bize güveniyor ve aracı açıp inceleme gibi bazı gümrük kontrollerini yapmayabiliyor. Bu da işlemlerde bize hız ve zaman kazandırıyor. Ayrıca, Rusya devletine karşı müşterilerimizin yüküne kefil oluyoruz. Bu da müşterimiz için bir garanti sağlıyor. Moskova ve diğer bölgelerdeki merkezlerimizde bazen 3-4 saatlik bir zaman diliminde bile gümrük işlemlerini tamamlayabiliyoruz.” şeklinde konuştu.
“TLT, AVRUPA’YA ÇIKARMA YAPTI”
Rusya’da inşaat alanında da faaliyette bulunduklarını ve bugüne kadar 480 milyon dolarlık bir iş tamamladıklarını ifade eden Tokay, “Ortaklarımızdan İlhan Kuman’la birlikte Çek Cumhuriyeti’nde bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Uluslar rası Enerji Konferansı’na katıldık. Rusya’da yerleşik iş adamı olarak davet edildik. Rusya tecrübemizi ve faaliyetlerimizi anlattık. Rusya’da ve diğer bölgelerde yapılacak enerji yatırımları ile de yakından ilgiliyiz.” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.bugun.com.tr

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar