UTİKAD Uluslar arası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği,Tarihçesi

UTİKAD Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği, 1986 yılında 30 firmanın katılımı ile Uluslar arası Nakliye Müteahhid ve Acentaları Derneği (UNMAD) adı altında kuruldu.
Türkiye’de taşıma işleri organizatörlüğü yapan tüm firmaları aynı çatı altında toplamak için çalışmalara başlayan UNMAD, 1995 yılında Uluslar arası Hava Kargo Acentaları Derneği (UKAD) ile birleşerek 162 üyenin oybirliği ile “Uluslar arası Taşıma işleri Komisyoncuları ve Acentaları Derneği ( UTİKAD )” adını aldı.
Ancak Son yıllarda bu meslek grubunda uluslar arası planda yaşanan dönüşümleri dikkate alan UTİKAD üyesi firmaların oybirliği ile dernek ünvanı 1999 yılında “Uluslar arası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği” olarak değiştirildi.
Kuruluşunun ardından sürekli büyüyen UTİKAD, bugün Türkiye’de yerleşik ve uluslar arası alanda kara, hava, deniz, demiryolu ve kombine taşımacılık ile lojistik hizmet üreten 300’den fazla firmayı bünyesinde toplayan bir sivil toplum örgütüdür. UTİKAD, UNMAD ve UKAD’ın birleşmesinin ardından FIATA’nın Türkiye temsilciliği sıfatını da devralmıştır.
UTİKAD 1 Aralık 2003 tarihinde Avrupa’da alanında en büyük ve en eski örgüt olan CLECAT-Avrupa Freight Forwarder, Nakliye, Lojistik ve Gümrük Acentaları Birliği’ne üye olmuştur.


Kaynak : www.utikad.org.tr


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar