Yıldırım yarım asırlık rüyayı anlattı | Yüksek Hızlı TrenYıldırım yarım asırlık rüyayı anlattı | Yüksek Hızlı Tren
Türkiye’nin, Avrupa’da 6’ıncı, dünyada ise 8’inci Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine geçen ülke haline gelmesinin tesadüf olmadığına işaret eden Yıldırım, ”Ankara-Eskişehir hattından sonra, yapım itibariyle dünyanın en hızlı, en ekonomik Yüksek Hızlı Tren güzergahı olan Ankara-Konya hattı, tamamen Türk mühendis ve girişimcilerinin, Türk işçilerinin alın ve akıl teriyle inşa edildi ve hizmete verildi. Halkımızın yarım asırlık rüyası gerçekleştirildi” dedi.
İstanbul, Bursa, Yozgat, Sivas, İzmir, Bilecik, Sakarya, Kocaeli, Afyon, Uşak ve Manisa’yı Yüksek Hızlı Tren e kavuşturmak için yoğun şekilde çalıştıklarını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:
”Dünyada örnek gösterilen ve ‘Türk Modeli’ diye anılan havaalanlarımız, uzmanların tahminlerini altüst eden havayolu taşımacılığımızdaki gelişmeler, boğazı demiryolu ve karayoluyla geçen tüp geçit projelerimiz ve her ilimizi bölünmüş yol ile birbirine bağlayan karayollarımızın başarısı işte bu kararlı ve planlı çalışmalarımızın sonucudur.
Sadece 6 ilini bölünmüş yol ile bağlayan Türkiye’den, bugün 74 iline bölünmüş yol götüren, Yüksek Hızlı Tren demiryolunu birçok iline yayma çabasında olan bir Türkiye’ye geldik.
İnşa ettiğimiz bölünmüş yol uzunluğu 16 bin kilometreye ulaştı. Yapılan bu bölünmüş yolların yakıt ve zaman tasarrufu katkısı 14,4 milyar lirayı aşmaktadır. Ayrıca sağladığı konfor ve can güvenliğinin bedeli maddi olarak değerlendirilemez, ölçülemez.
2003 yılında yurt dışında 60 noktaya uçuyor iken, bugün yurt dışında 92 ülkede 192 noktaya uçuyoruz. Nokta sayısı itibariyle dünyada ilk 10 ülkesi içine girdik. AB’de 3. havayolu, dünyada 10. sıraya geldik.
Denizcilikte 22,5 milyon DWT’luk filo kapasitesi ile dünyada 15. sıraya geldik, kara listedeki denizciliğimiz, 5 yıldır artık beyaz listede yer alıyor.’

Kaynak : www.haberciniz.biz

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.