Antalya Nostaljik Tramvay kiraya verildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde bulunan Antalya Nostaljik Tramvay , belediye şirketlerinden Ulaşım AŞ’ye 5 yıl süreyle işletilmesi amacıyla kiralandı.
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık ayı devam toplantısında Zerdalilik-Müze hattında çalışan Nostaljik Tramvay’ın belediye şirketlerinden Ulaşım AŞ’ye kiralanması konusu görüşüldü. Bu işleme Ak Parti grubu karşı çıkarken grup sözcüsü Murtaza Tamyürek’in, “Ortada kanunsuzluk yok gibi görünüyor ama bu işler biraz karışık kuruşuk olduğu için katılmıyoruz” yorumu, Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın tepkisine neden oldu.
İHALEYE ÇIKTIK TEKLİF VEREN OLMADI
Tamyürek’in yorumuna yanıt veren Başkan Akaydın, “Karışık kuruşuk işler demek, ‘başımız belaya girecekse sizin girsin’ gibi bir yaklaşım. Ben bunu sizin gruba yakıştıramıyorum. Biz bunun ihalesine çıktık. İhaleye teklif veren yok. Zaten zararına çalışan bir sistem. Can çekişen bir sistemi, Antalya halkı nostaljik bir halk olduğu için zararına çalıştırıyoruz. Başka çaremiz yok” dedi.
YILLIK 155 BİN LİRAYA KİRALANDI
Yapılan oylamada Ak Parti grubunun ret oyuna karşılık CHP ve MHP gruplarının evet oyuyla mülkiyeti belediyeye ait Nostaljik Tramvay’ın yıllık 154 bin 68 TL + KDV ile 5 yıllığına belediye şirketlerinden Ulaşım AŞ’ye kiralanması oy çokluğuyla kabul edildi.
HALK İSTEDİ DİYE ÇALIŞTIRIYORUZ
Meclis sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Akaydın, Nostaljik Tramvay’ı kaldırmak istediklerini, ancak halktan gelen talep üzerine zararına da olsa çalıştırma düşüncesi içerisine girdiklerini anlattı. Daha önce, Nostaljik Tramvay’ı kaldırıp aynı güzergahta lastik tekerlekli bir araç çalıştırma projesini gündeme getirdiklerini hatırlatan Başkan Akaydın, şöyle dedi:
“Dar alanda çalışan özel troleybüs türü lastikli ulaşım projesi vardı. Bayağı da çalıştık üzerinde ama Antalya kamuoyu ne olursa olsun nostaljik bir kamuoyu. ‘Bizi bu tramvaydan uzaklaştırmayın’ dediler. O hatta çalışacak bir araç bulmak hakikaten kolay değil. Üstelik eskisi tercih ediliyor. Piyano Festivali’nde de denedik çok prim yaptı. O yüzden iyice kullanılamaz hale gelene kadar götürelim diyoruz. Şu anda zarar ediyor ama yıllık çok yüksek değildir.”


Kaynak : KumlucaOlaysohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar