Bursa Yüksek Hızlı Treni 250 Km Hız YapacakTCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Bursa Yüksek Hızlı Treni Hattı’nın 250 kilometre hıza uygun son teknolojik sistemlerle donatılmış olarak inşa edileceğini belirterek, ”Hat tamamlandığında hem yolcu hem de hızlı yük trenleri çalışacak” dedi.
Karaman, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla düzenlenen Bursa Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Bursa’nın 59 yıllık demir yolu hasretini, daha da ileri giderek, yüksek hızlı trenle dindirmek için ilk adımın atıldığını söyledi.
1891 yılında Bursa-Mudanya hattını açılmasıyla trene kavuşan Bursa’nın, 1953 yılında yolun kapatılmasıyla bu imkandan mahrum kaldığını belirten Karaman, ”Bursa bugün ise yüksek hızlı trene kavuşmak için gün saymaya başlıyor” diye konuştu. Bilecik’ten Ankara-İstanbul hattına bağlanacak 105 kilometrelik yolun 74 kilometrelik Bursa-Yenişehir kesiminde çalışmaların başladığını dile getiren Karaman, şunları kaydetti: ”Bu hat, 250 kilometre hıza uygun son teknolojik sistemlerle donatılmış olarak inşa edilecek. Hat tamamlandığında hem yolcu, hem de hızlı yük trenleri çalışacak. Yolcu trenleri saatte 200, yük trenleri ise 100 kilometre ile çalışacak. Bursa hızlı tren garı yapılacak ayrıca, Yenişehir’e gar yapılarak, buradaki hava alanında da hızlı tren istasyonu inşa edilecek. 30 kilometrelik Yenişehir-Vezirhan-Bilecik kesiminin ise uygulama projeleri tamamlanmış, bu yılbaşında ihalesi gerçekleştirilecektir. Hızlı tren yapım çalışmalarında 13 milyon metre küp kazı, 10 milyon metre küp dolgu gerçekleştirilecek. Toplam 152 sanat yapıtı inşa edilecek. Hattın yaklaşık 43 kilometresi tünel, viyadük ve köprülerden oluşmaktadır. Proje tamamlandığında Bursa-Bilecik arası 35 dakika, Bursa-Eskişehir 1 saat, Bursa-Ankara 2 saat 15, Bursa-İstanbul 2 saat 15, Bursa-Konya 2 saat 20 dakika, Bursa-Sivas arası ise 4 saate inecektir.” Karaman, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kaynak : gundem.milliyet.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.