Bursa’nın 59 yılık özlemi olan Hızlı Tren Projesi’nin temeli bugün atılıyor.

Bursa’nın 59 yılık özlemi olan Hızlı Tren Projesi’nin temeli bugün atılıyor. Törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik katılacak.
Mudanya Yolu Geçit Mahallesi’nde yapılacak tören için 3 bin kişilik kapalı çadır kuruldu.
Ankara-Bursa arası seyahat süresini 2 saat 10 dakikaya, İstanbul-Bursa arası seyahat süresini 2 saat 15 dakikaya indirecek olan Hızlı Tren Hattı’nın 2016 yılında hizmete girmesi planlanıyor.
105 kilometrelik Bursa YHT Hattı’nın 75 kilometrelik bölümünü oluşturan Bursa-Yenişehir etabında 15 kilometre uzunluğunda 11 adet tünel, bin 140 metre uzunluğunda 3 adet aç-kapa tünel 6 bin 840 metre uzunluğunda 8 adet viyadük, 358 metre uzunluğunda 7 adet köprü, 42 adet alt ve üst geçit, 58 adet menfez olmak üzere toplam 143 sanat yapısı inşa edilecek.
Kaynak : Olay Gazetesi

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.