Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi (Video ve Resim)

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi
Yolunun üzerinde bulunan bir müzeyi trenleri sevenler ve tren modelcileri için  Selçuk’u (İzmir) yaklaşık 10km kadar çıktıktan sonra yolunuz Çamlık Köyü’nden geçer. Köye girdikten sonra hafif rampa aşağı giden yolun sağ tarafında TCDD ‘nin emektar buharlı lokomotiflerinin bir araya toplandığı Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi ‘nin tabelasını görebilirsiniz.
İlk bakışta belli olmayan ve dışarıdan da içerisi pek görünmeyen müzenin kapısı ana yol üzerinde değil yan sokakta. Tahminimin aksine oldukça bakımlı ve hoş bir ortam hazırlanmış,her taraf yemyeşil . Müzenin içinde başta emektar buharlı lokomotifler olmak üzere vagonlar,vinçler ve demiryollarında kullanılan çeşitli araç ve aletler sergileniyor. Ayrıca bir de Atatürk ve demiryolu bölümü var. Demir ağlarla öremediğimiz memleketimizin demiryolu macerasını tarihsel fotograflarla kısaca anlatılıyor.
Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi ‘ndeki lokomotifler çok bakımlı olmasalar da en azından korumaya alınıp bir müze bünyesinde toplanması çok güzel. Yolu oradan geçenlerin ve meraklıların  mutlaka gezmesi gereken bir mekan .

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.