CHP Sivas İl Başkanı Karasu Sırada TÜDEMSAŞ Var DediCHP Sivas İl Başkanı Karasu Sırada TÜDEMSAŞ Var Dedi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas İl Başkanı Ulaş Karasu, özelleştirme kapsamına alınan Kangal Termik Santrali’nin ardından sırada TÜDEMSAŞ’ın bulunduğunu savunarak, “beraberlik içinde tüm siyasi parti il başkanlarımıza, yöneticilerimize Sivas kamuoyuna sesleniyorum; değerlerimize sahip çıkalım. Yoksa yarın çok geç olacak ve yine kaybeden Sivas olacak” dedi.
ERSAN ARSLAN
CHP Sivas İl Başkanı Ulaş Karasu, Sivas halkını Kangal Termik Satrali ve hedefteki kurum olarak nitelendirdiği TÜDEMSAŞ ‘a sahip çıkmaya çağırdı. Bir dönem 7 binin üzerinde insanın çalıştığı Sivas’ın en önemli fabrikalarından biri olan TÜDEMSAŞ ‘ın da kentten gideceğini savunan Karasu, ‘yarın çok geç olabilir’ dedi.
Kangal Termik Santrali’nin özelleştirme kapsamına alınması ile ilgili sürece değinen ve bunu TÜDEMSAŞ’ın takip edeceğini söyleyen Karasu; “Biz bir süre önce Kangal Termik Santrali’ni ziyaret ettik. Şuanda Sivas’taki kamu yatırımlarına baktığımız da iki tane kamu yatırımı kalmış durumda. Bir tanesi Kangal Termik Santrali, o özelleştirme kapsamına alındı. Sayın bakanın da açıklaması doğrultusunda söylüyorum, Kangal Termik Santrali’nden sonra da sırada TÜDEMSAŞ var.
Cumhuriyetin ilk yıllarında Sivas, en büyük kamu yatırımlarını almış bir il. 1950 yılında gelişmişlik sıralamasında Türkiye’de 8. sırada. Şimdilerde ise 50’lerde Sivas.
TÜDEMSAŞ’ın tarihini iyi incelememiz gerekiyor. TÜDEMSAŞ, Türkiye’de Devlet Demiryollarının vagon ihtiyacını, altyapı ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş bir fabrika. Atatürk’ün özel talimatıyla kurulmuş gerçekten de büyük bir sanayi yatırımı. Bizim büyüklerimizden dinlediğimiz 1977-1978 yıllarından Cer Atölyesi ve TÜDEMSAŞ’ta 7 bin 500-7 Bin 700 kişi çalışıyormuş. 3 vardiya çalışılıyormuş.
Vardiya dağıldığında bir düşünün. O zaman Sivas’ın nüfusu 100 bin civarında ve 7 bin 500 insan tek fabrikada çalışıyor. Vardiya dağıldığında İstasyon Caddesi’ndeki, Atatürk Caddesi’ndeki esnafta ürün kalmıyormuş.
1980’den sonra ne yazık ki ANAP iktidarı ile birlikte hızlı bir şekilde fabrikanın önce Cer Atölyesi gitti, kapatıldı. Şimdi de sıra TÜDEMSAŞ’a geldi. Burayı da kapatarak, birilerine peşkeş çekerek yok edeceğe benziyorlar” ifadelerini kullandı.
“DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM”
Kangal Termik Santrali gibi kar eden bir kurumun çalışamaz hale getirildiğini ve özelleştirme kapsamına alındığını savunan CHP İl Başkanı Ulaş Karasu, TÜDEMSAŞ’ın da aynı şekilde gözden çıkarıldığını ileri sürdü.
Sivas halkının Kangal Termik Santrali ve TÜDEMSAŞ’a sahip çıkması gerektiğini belirten Karasu, burada çalışan insanların yarın başka şehirlere gideceğini ve kentin göç vermeye devam edeceğini söyledi.
Karasu; “Ben Sivas halkını bazı süreçler başlamadan bu değerlerimize sahip çıkmaya davet ediyorum.
TÜDEMSAŞ’ı alan insan yatırım amaçlı mı alacaktır, büyütmek için mi alacaktır. Yoksa fabrikayı yıkıp o bölgeyi konut ve alışveriş merkezi alanı olarak mı değerlendirir?
Sivas kamuoyunun bu konuda duyarlı olmasında fayda var.
Kangal Termik Santrali’ne gittik. Bu kurumumuz zarar etmeyen bir kurum. 2010 karı 208 trilyon(milyon), 2012 karı 199 trilyon (milyon). Bu sene tuttular önce kömür işletmelerindeki firmayı değiştirdiler. Yeni alan firma 3 ay boyunca Kangal Termik Santrali’ne malzeme veremedi. Daha sonra fabrikayı işletemiyoruz diye, değerinide düşürerek değerinin altında satışa çıkaracaklar. 5. gruptayken fabrikayı hızlı bir şekilde en öne alıp satışa çıkardılar.
Orada yaklaşık bin 400 tane insan çalışıyor. Kömür işletmeleri ile birlikte. Kangal Termik Santrali gittiğinde bu insanlar işsiz kalacak. TÜDEMSAŞ’da bin 300 tane insan çalışıyor. TÜDEMSAŞ gittiğinde bu insanlar işsiz kalacak yada başka şehirlere gidecek.
Yani Sivas, küçülmeye devam edecek. Kim kalır Sivas’ta? İstihdam sağlayamazsak, iş olmaz ise. İnsanların yaşaması için amaç nedir? İşi yoksa eğitim, sağlık sorunları var ise insanların o şehirde yaşamalarının anlamı nedir? İnsanların karınlarının doyacağı şehirlere göç edeceklerdir.
TÜDEMSAŞ’ta da görünen o ki, süreç buna doğru gitmektedir. Bu konuda tüm siyaset yapan arkadaşlarımız hep beraber hareket etmeliyiz. Maalesef bakanımız bunu söylüyor. Kangal Termik Santrali’nin kapanması ile ilgili açıklama yapmıştı. Sonra sıra TÜDEMSAŞ’a geliyor tarzı bir açıklama yaptı.
Önce Kangal Termik Santrali’ne sonra TÜDEMSAŞ’a Sivas halkının sahip çıkması gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde tüm siyasi parti il başkanlarımıza, yöneticilerimize Sivas kamuoyuna sesleniyorum; değerlerimize sahip çıkalım. Yoksa yarın çok geç olacak ve yine kaybeden Sivas olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.sivasinsesi.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.