Demiryolunun Karadeniz İçin Önemi | Karadeniz demiryolu

Demiryolunun Karadeniz İçin Önemi | Karadeniz demiryolu
Bilim ve teknik insanlığın huzuru ve mutluluğu için yeni yollar ,yeni buluşlar yaparsa insanlığın yararına olur. Bugün uygarlığın ulaştığı nokta genelde bu çalışmaların sonucudur. Ulaşım insanlar için büyük önem taşır. Motorlu taşıtların bulunması ulaşımı kolaylaştırdı. Buharlı makinelerin bulunması ve bunun demiryolu taşıtı tren de kullanılması ulaşımı büyük oranda kolaylaştırdı.Demir yolu çok önemli bir ulaşım yolu. Rahat ,hızlı ve güvenli. Daha bindokuzyüzlü yılların başında dünyanın bir çok yerinde demiryolları inşa edildi.Daha sonra buharlı lokomotifin yerine dizel motorun bulunması ve kullanılması hızı daha da artırdı. En güç koşullarda tüneller kazıldı,köprüler kuruldu.Çünkü demiryolunun önemi ortadaydı.
Osmanlının son döneminde devlet çökerken bin bir sorunla ,demiryolu hareketinin dışında kalmadı. O güç koşullarda Hicaz’a demiryolu ulaştı.Anadolulun bir çok yerine demiryolu ulaştı.Kurtuluş Savaşı yıllarında demiryollarından çok yararlanıldı.Savaş sonucu kurulan yeni devlet Türkiye Cumhuriyeti çağdaş bir devletti.Dünyadaki tüm yeniliklere açıktı. Adeta kepçe ile kaşıkla tüneller kazıldı ve onurla dedik ki “DEMİRAĞLARLA ÖRDÜK ANAYURDU DÖRT BAŞTAN”. Bir çok alanda akıl almaz başarılar elde edilirken demiryolu alanında elde edilen başarılar onur vericiydi.Yurdun üç yanı denizlerle çevrili.Bu da büyük bir olanaktı ulaşım için. Yeni limanlar inşa edilirken demiryolu en ücra köşeye ulaşacaktı. Öyle de oldu.
1950 yılına dek bu çalışmalar büyük bir heyecan ve hızla sürdü. Elliden sonra ne acıdır ki demiryolu hamlesi durdu.karayoluna ağırlık verildi.Oysa karayolu dünyanın en pahalı ve en tehlikeli yoludur.Oto yollar,duble yollar inşa edildi. Ancak trafik sorunu çözülmek bir yana daha da karmaşık duruma geldi. Her yıl binlerce can verdik karayoluna.
Son yıllarda sevindirici bir gelişme var. Demiryolları gündemde. Hızlı tren ve elverişli demir yolu. Özellikle Karadeniz  demiryolu çok ihmal edildi. 1930 yıllarda Samsun Çarşambaya dek ulaşan demir yolu yıllarca orda kaldı .Oradaki demiryolu da son yıllarda işletmeye kapatıldı.Çok acı bir olay. Oysa daha o yıllarda Büyük Atatürk Samsun Hopa demiryolunun en kısa zamanda bağlanmasını emretmişlerdi.Ancak yıllarca bu Emire uyulmadı. Yazılamayacak büyük rakamlarla sahil yolu inşa edildi. Ne oldu ? Ulaşım sorunu çözüldü mü? Bir bakın sahilde uzanan bu yoldan deniz kıyısından tırlarla Araçlar taşınıyor,deniz araçları karadan taşınıyor.Oysa bu yoldan çok daha ucuza bir demir yolu hattı döşenebilirdi ve kıyı boyunca elverişli limanlar olduğu halde deniz yolu işlemiyor. Oysa karayolu ithal edilen milyarlık ,trilyonluk yakıt yakarken can ve mal güvenliği de yok.Deniz yolu ve demir yolu çok daha güvenli ve ekonomik.Bu gerçek artık görüldü. Şimdi Erzincan üzerinden mi demiryolu bağlansın ,Samsun üzerinden mi deniyor. Bence mutlaka sahilden demiryolu bağlanmalı da gerekirse İçanadoluya en uygun yerden bağlansın.Son yıllarda ciddi çabalar var. Trabzon Valiliğinin konuya gösterdiği ilgi dileriz sonuç verir. Yıllarca benim de özlemim oldu demiryolu. Demiryolu hem güvenli hem ekonomik .Samsundan da Sinop la bağlanırsa düşünün ayni günde gidip dönülebilir. Karadeniz sahilinin bir büyük kentin uzun bir caddesine benzediğini hep söylemişimdir. İller,kentler adeta birleşmiş gibi. Doğal olarak birleşirken kültürel yönden de zaten birleşmiş.
Demir yolu ilimiz ve illerimiz için büyük önem taşıyor. Bölgemizi en sağlıklı biçimde birbirine bağlarken turizmin de ticaretin de gelişmesini sağlayacak.Az yakıt harcayacak,az trafik kazası olacak ve böylece insanlar daha rahat ve mutlu olacak. Demiryolu ilimiz için ,bölgemiz için ve giderek tüm insanlık için büyük bir hizmet olacaktır.demiryolunun yanında denizyolunun da ihmal
edilmemesini diliyorum. Konuya yakın ilgi gösterip katkı sağlayacaklar gelecekte elbette şukranla minnetle anılacaktır. En kısa zamanda çok güzel haberler bekliyoruz.

Kaynak : caykaragazetesi.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.