Dünyanın en uzun hızlı tren hattı açıldı (Resim Galerisi)

Çin’in Pekin ile Guangzhou şehirlerini birbirine bağlayan ve süreyi 22 saatten 8 saate indiren yeni hızlı tren hattı bugün kullanıma açıldı.
Başarılı deneme sürüşlerinin ardından kullanıma açılan hat, 2 bin 398 kilometrelik yol dünyanın en uzun hızlı tren hattı olma özelliğine sahip.
2015’te tamamlanması planlanan Shenzen – Hong Kong arasındaki hat açıldığında Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi Hong Kong ile başkent Pekin arasında ilk direkt hat olacak.
Saatte ortalama 300 km hızla giden, maksimum 350 km hızla çıkabilen tren Pekin ile Guangzhou arasındaki seferinde 35 durakta duruyor.
Geçtiğimiz yıl Wenzhou şehrinde gerçekleşen ve 40 kişinin ölümüyle sonuçlanan hızlı tren kazasının ardından, tren yolu yetkilileri yeni açılan hatta yüksek güvenlik önlemleri alındığını belirtiyorlar. Kötü hava koşullarına hazırlık olarak bakım ve onarım çalışmalarında artışa gidilmiş.
Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucu başkanı Mao Zedong’un doğum günü olan 26 Aralık tarihi tren hattının hizmete girmesi için özel olarak seçilmiş. Hat Çinli yetkililer tarafından “Teknik olarak en üst düzey hızlı tren hattı” olarak yorumlanıyor.
Bilet fiyatları ise ikinci sınıf için 138 dolar ile 220 dolar arasında iken birinci sınıf ve VIP için ise 472 dolara kadar yükseliyor.

Kaynak : Hürriyet

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.