Hızlı olsun yavaş olsun yeterki tren olsun | Bursa Hızlı Tren Yolu

Hızlı olsun yavaş olsun yeterki tren olsun | Bursa Hızlı Tren Yolu
23 Aralık’ta Bursa’yı Mekece üzerinden İstanbul ve Ankara’ya bağlayacak olan hızlı tren hattının resmi temel atma töreni yapıldı. Bu hattan münavebeli olarak yolcu ve yük trenleri çalışacak. İstanbul ve Ankara’ya ulaşım daha da kısalacak. Ancak İstanbul’a özel araçlarıyla gidenlerin sayısında belirgin bir azalma olacağını sanıyorum.
Daha önce konuyla ilgili olarak “Demiryolu-Havaalanı ve Gemlik diye bir yazı yazmıştım. Bazı önerilerde bulunmuştum. Son zamanlarda yaptım oldu türünden projeler hız kazandı. Bursa hızlı treni bu tür projelere maalesef çok benziyor.
Sanırım Bursa ve İnegöl büyüklüğünde, liman ve demiryolu ile bağlı olmayan bir sanayi kenti dünya üzerinde yoktur. Bursa Türkiye’nin 4. büyük ihracatçısı. İki otomobil fabrikamız var ve bu fabrikaların ihracatları 4-5 milyar dolar. Her gün yüzlerce tır limanlara araba taşıyor, sanırım bu da Guiness rekorlar kitabına girer.
Bursa’ya hızlı tren projesi iyi niyetli fakat eksiği sayılamayacak kadar çok olan bir proje. Bu projenin faydalı olabilmesi için;
Bursa Yenişehir Havaalanına bağlanmalıdır. Bu yapılırsa kargo taşımacılığını arttıracak ve havaalanının işlerliği artacaktır. Bursa ve Gemlik serbest bölgesi, Mudanya, Yalova limanları arasında hızla demiryolu bağlantısı kurulmalıdır. Gemlik serbest bölgesinde ki, Türkiye’nin dördüncü büyük limanıdır.
Demiryolu organize sanayi bölgelerine uzatılmalıdır. Oyak Renault ve Tofaş fabrikaları demiryoluna bağlanmalıdır.
Türk sanayisinin en büyük problemi maliyettir, rakiplerine göre kullandığı kredinin maliyeti, kullandığı enerjinin fiyatı yüksektir. Maliyetler içinde önemli bir unsur nakliye maliyetidir. Limanlar ve Bursa arasında kurulacak demiryolu bağlantıları sanayimizin girdi maliyetini düşürecek, rekabetçi avantajımızı arttıracaktır.
İyi niyetle başlamış olan hızlı tren projesi, hızla gözden geçirilerek eksik bölümleri yine hızlı bir şekilde projelendirilip, hayata geçirilmelidir.
Sözümüzü tren üzerine yakılmış bir türkü ile bitirelim.
Tren gelir hoş gelir
Odaları boş gelir
Ley ley limi limi ley.
Umarım bizim tren hoş ve dolu gelir.


Kaynak : www.kentgazetesi.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar