İlk Yerli Tramvay İpekböceği Raylara İndi

ipekbocegi tramvayi rayhaber
ipekbocegi tramvayi rayhaber

İlk yerli tramvay ipekböceği raya indirildi : Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Durmazlar Makine tarafından üretilen Türkiye’nin İlk yerli tramvay ipekböceği  raya indi.


Türkiye’nin İlk yerli tramvay ipekböceği Avrupa akredite mühendislik kuruluşlarının testlerinden başarıyla geçti. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin en önem verdiği proje olan yerli tramvay üretim aşamasını tamamladı. İpekböceği, Burulaş’ta kurulan özel test merkezinde raya indirildi. İpekböceği’nin üretim sonrası tüm parçalarıyla birlikte uluslararası testleri de geçti. Türkiye’nin ilk yerli tramvay olan İpek Böceği’nin ilk test sürüşünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Ocak 2013’te gelmeyi planlayan Başbakan Erdoğan, ilk yerli tramvayı Bursa caddelerinde sürecek.

‘İpekböceği’ adı verilen tramvay dün Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Sanayi Ticaret A.Ş.’nin bölgesinde test sürüşlerine başladı. Halen yapımı devam eden Santral Garaj-Heykel arasındaki 6.5 kilometrelik hattın tamamlanmasıyla 14 İpekböceği bu hatta hizmete başlayacak. Uluslararası testlerden geçip sertifikayı aldıktan sonra seri üretime başlamayı hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin müşterileri arasında İstanbul, Konya, Kayseri, Antalya, Malatya ve Samsun gibi illerin belediyeleri de bulunuyor.

TAMAMEN EL İŞÇİLİĞİYLE ÜRETİLDİ

Büyükşehir Belediyesi’nin Durmazlar Makine işbirliğiyle üretimini gerçekleştirdiği ilk yerli tramvay, tamamen Türk mühendislerinin tasarımı ve el işçiliğiyle üretildi. İlk aracın ardından seri üretimine başlanacak olan tramvay, Bursa’nın İpek Yolu’nun başlangıç noktası olmasından esinlenilen tasarımıyla ipekböceğini andırıyor. Ayakta ve oturaklı tam kapasitesi 250 kişilik olan tramvay, tam dolu iken yüzde 8.2’lik eğimle tırmanma kapasitesi sayesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen tüm şehir içi hatlarda çalışabilecek. Lazer kontrol sistemi sayesinde raylar üzerinden bir obje olup olmadığı ve raylarda bozukluk olup olmadığı belirlenecek. Lazer kontrol sistemi sayesinde sürücü müdahale etmese bile otomatik olarak tramvay duracak.

Kaynak : ekonomi.haber7.comİlk yorum yapan olun

Yorumlar