İlk yerli tramvay raylara indi Konya belediyesine tepkiler arttı

İlk yerli tramvay raylara indi Konya belediyesine tepkiler arttı
Yıllardır gündemde olan Konya’nın tramvay sorunu tartışıla dursun Bursa’da bir firmanın üretim çalışmalarını devam ettirdiği “ipekböceği” isimli ilk yerli tramvay raylara indi.
Yıllardır gündemde olan Konya’nın tramvay sorunu tartışıla dursun Bursa’da bir firmanın üretim çalışmalarını devam ettirdiği “ipekböceği” isimli ilk yerli tramvay raylara indi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, belediye öncülüğünde Bursa’da üretilen ve ”İpekböceği” görünümlü olarak tasarımı yapılan ilk yerli tramvay, Burulaş atölyesine getirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, ilk yerli tramvayın test sürüşünü yaptı.
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yeni tramvayların alım ile ilgili yaptığı ihale bile aylardır sonuçlanamazken, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kendi tramvaylarını raylara indirmesi tartışmalar neden oldu. Konu ile ilgili açıklama yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ”İpekböceği raya indi. Bursa ve Türkiye için çok önemli bir durum. Bugüne kadar çok büyük paralarla yurt dışından satın aldığımız araçlar artık Bursa’da üretilecek. Bu ilk yerli aracın tüm mekanik, elektronik ve yönetim sistemi, tümüyle Bursa’nın üretimi. İlk defa kendi patentimizle, kendi markamızla bir aracın üretimini yaptık” dedi.
Konya sanayisinin de tramvay üretebilecek kapasiteye sahip olduğunu düşünen sanayiciler Konya Büyükşehir Belediyesi’nin tramvayları dışarıdan alacak olmasını eleştirmişti. İpekböceği’nin raylara inmesinin ardından belediyeye tepkiler daha da artmaya başladı. Yıllardır Konya ulaşımının kanayan yarası haline gelen ve bir türlü çözülemeyen tramvay sorununun bir an önce halledilmesi gerektiğini söyleyen vatandaşlar bir süredir gelmesi beklenen ve bir türlü getirilemeyen yeni tramvayların üstüne Bursa’nın kendi tramvayını kendisinin ürettiği haberi gelince tepkilerini daha da artırdı. “Biz tramvay almayı beceremezken adamlar tramvay yapıyor” diyen vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın ulaşım problemine çare bulamadığını söylüyor.Kaynak : www.merhabahaber.com

Armin

sohbet

1 Comment

  1. Konya neden Bursadan almadi da Yurt disindan aldi , onun cevabini vewrsinler, yerli mali kullanmali

Yorumlar