İZBAN Cumaovası-Torbalı hattının tamamlanmasıyla İZBAN ’ın uzunluğu 112 kilometreye çıkacak.

İZBAN Cumaovası-Torbalı ’ya kadar uzatacak hattın ilk ray kaynağı, 6 istasyon ve 9 üstgeçitten oluşan üstyapı çalışmalarına Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılacağı törenle başlanacak.
4 Eylül 2011’nde inşasına başlanan, 2013 sonunda hizmete girmesi beklenen 32 kilometre uzunluğundaki Cumaovası-Torbalı hattının tamamlanmasıyla İZBAN’ın uzunluğu 112 kilometreye çıkacak. 35 kilometrelik hattın maliyeti ise toplam 105 milyon TL’yi bulacak.
İzban Bergama- Selçuk projesi tamam
Öte yandan, hattın Torbalı’dan Selçuk’a, Aliağa’dan Bergama’ya uzatılması için sürdürülen çalışmalarda son aşamaya gelindi. İZBAN’ı Torbalı’dan Selçuk’a kadar uzatacak 26 kilometrelik hattın proje çalışmaları tamamlanırken, Ailağa’dan Bergama’ya bağlayacak kesimin ise proje çalışmaları son aşamaya geldi. Bu çalışmaların tamamlanması ve üç hattın devreye alınmasıyla İZBAN’ın uzunluğu 80 kilometre’den 188 kilometreye çıkmış olacak.
Bakan Yıldırım, İZBAN ’ın hükümet ve yerel yönetim ortaklığının başarılı bir sonucu olduğunu söyledi. 80 kilometrelik İZBAN’ın iki yılda 85 milyonun üzerinde yolcu taşıdığına dikkat çeken Yıldırım, “İZBAN, İzmir’in en önemli projelerinden biri olduğunu yolcu rakamlarıyla gösterdi. Yıllarca kangren olmuş şehir içi ulaşımını çözüme kavuşturdu. İzmir’in toplu ulaşımının ana omurgası oldu” dedi.
İZBAN’ın şu ana kadar 214 bin sefer yaptığını ve 10 milyon kilometre yol kat ettiğini ifade eden Bakan Yıldırım, “Bu rakamlar yapılan hizmetin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. Bu nedenle İZBAN’ı iki kattan daha fazla uzatıyoruz” diye konuştu.


Kaynak : Hürriyetsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar