Manisada Yeni Oto Terminal Binasının Temeli Atıldı

Manisa Belediyesi, 2012 yılının son ve en büyük projesi olan Yeni Oto Terminal Binası’nın temelini attı.
Manisa’nın ihtiyacına cevap verecek Yeni Oto Terminal Binası temel atma törenine Vali Halil İbrahim Daşöz, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Manisa Milletvekilleri Sümer Oral, Erkan Akçay, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, eşi Şeyda Ergün, Belediye Başkan Yardımcıları Azmi Açıkdil, Nursel Ustamehmetoğlu, Hasan Eryılmaz, Cem Çöllü, Tamer Çipiloğlu, İller Bankası 3. Bölge Müdürü Muhittin Menekşe, MHP 23. Dönem Milletvekilleri Mustafa Enöz, Ahmet Orhan, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Emniyet Müdürü Yunus Çetin, İl Sağlık Müdürü Ziya Tay, İl Müftüsü Sinan Cihan, MHP İl Başkanı Tamer Akkal, Merkez İlçe Başkanı Engin Kabadağ, Ülkü Ocakları İl Başkanı Onur Pabuççuoğlu, MHP’li ilçe ve belde belediye başkanları, Belediye Meclis üyeleri, MESOB Başkanı Hasan Geriter, Manisaspor Başkanı Emre Hasgör, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Pazarcılar Odası Başkanı Halim Şener, Manisa’yı Mesiri Tanıtma Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, Belediye birim müdürleri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mahalle muhtarları, hemşeri dernekleri temsilcileri ve Manisalılar katıldı. Temel atma töreninde yamaç paraşütçüleri de, Türk Bayrağı ve ‘Manisa Değişiyor’ yazılı pankartlar açarak bölgede uçuş gerçekleştirdi. Törende Manisa Şehzadeler Mehteri de bir konser verdi.
“BÜYÜKŞEHİRE UYGUN MODERN BİR MİMARİ”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ilk konuşmayı İller Bankası 3. Bölge Müdürü Muhittin Menekşe yaptı. Tesisin Manisa Belediyesi’nce 26 Temmuz tarihinde Caser İnşaata 19 milyon 950 bin TL bedelle ihale edildiğini belirten Menekşe, “Finansmanının tümü bankamızca karşılanacaktır. Tesis, görüldüğü üzere yeni yapılan çevre yolu ile İstanbul-Ankara ve İzmir yollarının kesiştiği bu yolda inşa edilmektedir. Şehrimizin üç ana girişinin kesiştiği yerde yapılan bu tesis Manisa’nın büyükşehir olmasına uygun olarak, kimliğine yakışır modern bir mimari ile beş bloktan şehirler ve iller arası perondan oluşacaktır. Otogar inşaatımız 73 bin 500 metrekare alana oturuyor, bunun 11 bin metrekaresi ise kapalı alan olacak. Tesise giriş çıkış için karayolu köprüsü de bu kapsamda yapılacaktır. Yeni otogar çevre düzenlemesiyle, özel park alanıyla Manisalı hemşerilerimizin rahatlıkla ulaşımlarını sağlayabilecek kapasitede, Manisa Büyükşehrine yaraşır bir oto terminal olarak sizlere hizmet edecektir. Tesisin 06.09.2013 tarihi itibariyle hizmete açılması planlanmıştır. İnşallah oto terminalin açılış töreninde de birlikte oluruz. Rabbim bu açılışı da bizlere nasip eder” dedi.
“BAŞKANIMIZIN TALEPLERİ BİTMEK BİLMİYOR”
İller Bankası olarak 2002 stratejik planlama sonrasında belediyelerin her türlü araç, gereç ve mal alımlarına her türlü alt ve üst yapı projelerine kredi desteği verdiklerini belirten Menekşe, “Bu anlamda Manisa Belediye’miz ile de çok iyi ilişkiler içerisinde çalışılmaktadır. Bugüne değin Manisa Belediye’mize son 7 yılda alt yapı sektöründe 900 bin TL ödenek sağladık. Bu, KESS’in içme suyu şebekesinde kullanıldı. Üst yapı sektöründe ise 14 ayrı işte Köprülü Kavşak, Malta Parkı, Şehitler Anıtı, Laleli Gençlik Merkezi, Kent Park, Cumhuriyet Meydanı ve asfalt-parke yol kaplamalarında Cengiz Başkanımızın talepleri bitmek bilmiyor. Biz onları karşılamakta zorlanıyoruz. Ama biz her zaman başkanımızın ve belediyelerimizin yanındayız. Bu üst yapı projelerinde toplamda 14 projede 85 Milyon 815 Bin TL kredi açtık. Bunu kullandırmaktayız. Mal alımı sektöründe ise 7,5 Milyon TL kredi açmış olmakla beraber toplamda belediyemize 94 Milyon TL kredi kullandırdık, kullandırmaya da devam edeceğiz. Bu tesisin yapımında başta Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız olmak üzere, kredilendirmede genel müdürümüze, inşaatı üstlenen firmaya ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“DAR BOĞAZDAN DEV YATIRIMLARA”
Menekşe’nin konuşmasının ardından Belediye Başkanı Cengiz Ergün kürsüye davet edildi. Yeni Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin bugüne kadar yapılan yatırımlar arasında 20 milyon TL ile en büyük yatırım olma özelliğini taşıdığını ve büyükşehir Manisa’nın en önemli ihtiyacını karşılayacağını belirten Başkan Ergün, “Bugün Manisa Belediyesi ailesi ve bu aileye destek veren Manisalılar için önemli bir gün. Çünkü biz bugün, Manisa Belediyesi’nin fazla değil birkaç yıl önce içinde bulunduğu dar boğazdan kurtulup dev yatırımların hayata geçirilmesinin sevincini yaşıyoruz. Evet, mutluyuz! Çünkü o günleri, bugün aranızda gördüğünüz başkan yardımcılarım, daire müdürlerim, personelim ile yaşadım. Birlikte geçtiğimiz dar boğazın ardından, bugün Allah’ın izni ve personelimin gayretiyle refah içerisinde, kasasında parası bulunan, her yıl bütçe gerçekleşmesinde rekor üstüne rekor kıran ve ödenmemiş bir kuruş borcu olmayan bir belediye haline geldik” dedi.
“BELEDİYENİN MALINI KENDİ MALIMIZ GİBİ KORUDUK”
Göreve geldiklerinde Manisa Belediyesi’nin komada olduğunu söylediklerini hatırlatan Başkan Ergün, “Bugünse geride bıraktığımız 3,5 sene içerisinde yapılan yatırımlara bir yenisini ekleyerek kentimize dev bir yatırım daha kazandırıyoruz. Şimdiye kadar yapılanları elbette tek tek saymaya vaktim yetmez. Ancak ‘Manisa Değişiyor’ sloganıyla çıktığımız yolda, Manisa’nın yaşadığı değişimi bugün hemen herkes hissedebiliyor. Biz çıktığımız bu yolda şeffaf ve hesap verebilir bir yönetimi ilke edindik. Gizli saklı hiçbir hesap içinde olmadık. Belediyenin malını kendi malımız gibi koruduk, kolladık. Kendi kendine yeten bir belediye olacağımızı söyledik ve bu sözümüzü yerine getirdik. Belediyenin ayakları üzerinde durmasını sağladıktan sonra, hasretle hizmet bekleyen mahallelere hizmet götürdük. Manisa sokaklarında gezdiğimizde 15 yıldır kaldırım yapılmayan yollar gördük. Vatandaşımızın isteğini emir kabul ettik. Gittik sorunları yerinde tespit ettik. Sokak sokak Manisa’yı gezerek, halkımızın elini sıkıp, gözlerine bakarak dertlerini dinledik” dedi.


Kaynak: İHA



sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar