Maşukiyenin taş ocağına çevrilmesi konusu hız kesmeden devam ediyor

Maşukiyenin taş ocağına çevrilmesi konusu hız kesmeden devam ediyor
Yüksek Hızlı Tren (YHT) için yapılan yeni demiryolunun ilimizden geçen kısmının inşaatında gerekli malzeme için, Maşukiyenin taş ocağına çevrilmesi girişiminin ilimizdeki yankıları hız kesmeden devam ediyor.
Bu konuda aslında yazılacak, söylenecek fazla bir şey de kalmadı. Ancak, kent olarak yapılacak çok büyük ve telafisi mümkün olmayan yanlışı; ihaneti önlemek adına çabalarımızı sürdürmek zorundayız.
Olayın özü şu: YHT için ilimizden 62 kilometrelik yeni demiryolu hattı geçecek. Başbakan, bu proje ile çok yakından ilgileniyor. 29 Ekim 2013’te, Cumhuriyetin kuruluşunun 90 ncı yıldönümünde İstanbul ile Ankara arasında Yüksek Hızlı Trenin çalışıyor olmasını istiyor.
Başbakan, Ulaştırma Bakanı Yıldırım’ı sıkıştırıyor. Bakan Yıldırım da, “Demiryolu inşaatı en kısa sürede bitsin, üstelik devlete en az maliyetle bitsin” diye kıvranıyor.
Benim edindiğim bilgilere göre, ne olursa olsun, ne yapılırsa yapılsın, bu demiryolunun 29 Ekim 2013’e yetişmesi çok güç. Çok fazla aceleye getirilirse, Allah korusun büyük felaketler de yaşanabilir.
Bizim Sapanca Yolundaki 12 kilometrelik güzergahı 3 yılda bitiremeyen Ulaştırma Bakanlığı, varsın YHT yolunu da 6-8 ay geç bitirsin.
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, olaya çok düz mantıkla bakıyor. “Ben çevreciliğimi kanıtladım. Her yıl bu kentte 1 milyon ağaç fidanı dikiyorum. Varsın, Maşukiye’deki o bölgede 50-100 ağaç kesilsin. İş bittikten sonra oraya yeniden ağaç ekerim” diyor.
Yanlış düşünüyor. O bölgenin doğal yapısı bir kez bozulursa; oraya iş makineleri girer de taşları kırarsa, bölgenin doğasını yeniden aynı şekle getirmek mümkün değil.
Başkan Karaosmanoğlu bir sohbet sırasında bana kendisi söyledi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun da bu konuda kaygısı varmış. Bakan Eroğlu, Başkan Karaosmanoğlu’nu bizzat aramış, “Aman İbrahim Bey. O bölge çok özel bir bölge. Lütfen siz de doğanın tahrip olmaması konusuna özen gösterin” demiş. Zaten bölge, Sapanca Gölü havzası içinde. Yasal olarak da orada taş ocağı kurmaya kalkmak yanlış.
Maşukiyenin taş ocağına çevrilmesi  olayı, birilerine rant sağlamak, YHT müteahhidine kıyak yapmak gibi bir durumu yok. Devlet, YHT müteahhidi ile sözleşme yaparken, “Bu iş için gerekli malzemeyi ben sana inşaata en yakın yerden bulacağım. Sen yeter ki işi erken bitir” şeklinde anlaşma yapmış. Demiryolu inşaatı için gerekli malzeme daha uzaktan gelse, daha pahalıya malolsa, aslında müteahhit bu maliyetin üzerine de yüzde 10 kar koyacak, devletten daha fazla para alacak. Yani, YHT yolu için gerekli taş malzemenin, inşaat alanına en yakın yerden çıkartılmasıyla elde edilecek tasarruftan müteahhit değil, devlet faydalanacak.
Hepsinden önemlisi için biran önce bitirilmesi. Bu konuda Başbakan bastırıyor. Başbakan bastırınca, Ulaştırma Bakanı Yıldırım sıkışıyor. Bizim ilimizin yetkilileri, bırakın Başbakan’a ulaşıp ikna etmeyi, Ulaştırma Bakanı Yıldırım’a bile laf söyleyemiyorlar.
Ancak bu olay, ilimizde AKP’yi çok sıkıntıya düşürecek. Yerel seçimler yaklaşıyor. Maşukiyenin taş ocağına çevrilmesi için bölgeye  iş makineleri girer, taşları kırar, ağaçları kesip, Yanık Deresi’ni kirletirse, bunun siyasi bedelini kolay kolay ödeyemeyecekler.
Başkan Karaosmanoğlu, Maşukiye’de taş ocağı kurulmasını destekliyor. İl Başkanı Civelek, milletvekillerinden İlyas Şeker de öyle. Bunlar, “Başbakan ve Ulaştırma Bakanı karşısında boynumuz kıldan ince. Maşukiyenin taş ocağına çevrilmesi ni bırak, bütün kent feda olsun” havasındalar.
İlimizde AKP’nin üst düzey isimleri içinde en delikanlı, en düzgün siyasetçi hiç kuşkusuz Sibel Gönül’dür. Sibel Hanım, bölgeyi ve bölge insanını da çok iyi tanıdığı için, Maşukiyenin taş ocağına çevrilmesi nasıl zarar getireceğini çok iyi görebiliyor.
Belli ki, Kartepe Belediye Başkanı Karabalık da rahatsız. Hatta Fikri Işık, M.Ali Okur, açık açık “O taş ocağı orada kurulsun. Devletin menfaatleri bunu gerektirir” demiyorlar.
O bölge ziyan edilirse, 2014 yılı mart ayındaki seçimler öncesinde herkes, ağaçları kesilmiş, suyu kirletilmiş, yolları delik deşik olmuş, turizm potansiyelini kaybetmiş alanın fotoğraflarını koyacak. Seçimlerde çok malzeme olacak. AKP, çok büyük olasılıkla, sırf bu nedenle en azından Kartepe’de seçim kaybedecek. Şimdilik bu konuyu hafife alıyorlar ama, bu iş AKP’nin ilimizde Büyükşehir seçimlerinde de zorlanmasına, sıkıntıya düşmesine neden olabilir.
Bir tek çıkış yolu var: Başbakan’ı ikna etmek. Ben Sayın Başbakan’ın, “Tek önemli konu YHT yolunu biran önce bitirmektir. Maşukiye feda olsun” diyeceğini hiç sanmıyorum. Başbakan’ı davet edip, taş ocağı kurulmak istenen o bölgeyi gezdirsek, sorun çözülür. Programı yoğundur, gelemeyebilir. Fotoğrafları gösterelim. Bizim gazetenin elinde de taş ocağı yapılmak istenen o bölgenin her biri tablo gibi, takvim yaprağı olacak kadar güzel fotoğrafları var. Sayın Başbakan o fotoğrafları görse, o ağaçları, o Yanık Deresi’ni görse, eminim, “Gidin 15-20 kilometreöteden başka bir taş ocağı bulun. Buraya sakın dokunmayın” diyecektir.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın o kadar duyarlı, hassas davranacağını sanmıyorum. Ama Başbakan o bölgeyi görse, kıyamaz. Soru şudur: İlimizden hangi delikanlı bir fırsatını bulup, YHT için taş ocağı kurulmak istenen o bölgenin inanılmaz güzelliklerini ortaya koyan fotoğraflarını Sayın Başbakan’a gösterecek?..
Sayın Sibel Gönül dışında, buna cesaret edebilecek ikinci bir kişinin olduğunu sanmıyorum. Sayın Vali’ye bu konuda hiç güvenmiyorum. Büyükşehir Başkanı, kendisini inandırmış. Bakan Nihat Ergün, bu konulara hiç girmiyor, kendisini olayın dışında tutuyor.
Sibel Hanım, Maşukiye’nin tek umudu. Biraz daha cesur olabilir. Gidip, sırf bu projeye imza atmadığı için Tarım İl Müdürlüğü görevinden istifa etmek zorunda kalan Öztürk’le görüşebilir. Eski Müdür neden imza atmamış, vicdanı neden sızlamış, öğrenebilir. Başbakan’ın önüne, içine mükemmel doğal tabloyu ortaya koyan fotoğraflarla birlikte bir dosya koyabilir. Sayın Başbakan, “Tamam, YHT 2 ay geç bitsin. Devlete 5-10 milyon TL daha fazla paraya malolsun. Buraya sakın dokunmayın” diyecektir.
AKP’lilerin hiç biri buna cesaret edemiyorlarsa, Kocaeli yerel basını için, bizim için Sayın Başakan’dan 10 dakikalık randevu alsınlar. Biz gidelim Sayın Başbakan’a anlatalım. Bu işi durdurmanın, bu kent için yapılacak bu vahşi cinayetin önüne geçmenin yolu var. Eğer o yolu bulamazlarsa, Maşukiye bitecek. Ama tekrar uyarıyorum. AKP de, en az Yanık Deresi kadar büyük yara alacak.


Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar