Şanlıurfa'ya Hafif Raylı sistem yerine metrobüs geliyor

Şanlıurfa’ya Hafif Raylı sistem yerine metrobüs geliyor
İzol: Şanlıurfa’ya Hafif Raylı sistem belediye bütçesini aşar- Şanlıurfa’ya en uygun Proje Metrobüs
Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı Emin İzol, Şanlıurfa’ya Hafif raylı sistemin Belediye bütçesiyle yapılamayacağını, Şanlıurfa toplu taşımasına en iyi ve yararlı projenin Metrobüs olduğunu söyledi.
İzol, Olay’a yaptığı özel açıklamada, Şanlıurfa’nın büyüyen ve gelişen bir il olduğunu, 10 yıl sonra Türkiye’nin 5.’inci büyük ili olacağını belirtti.
BELEDİYE TARAFINDAN YAPILIRSA MADDİ ZARARI ÇOK YÜKSEK OLUR
Türkiye’nin büyük illerinde hafif raylı sistemin Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapıldığını belirten İzol, “Bizde Abide-Osmanbey Kampusu arasında hafif raylı sistemin olmasını isteriz. Ama bu proje öyle Belediyenin bütçesiyle yapılabilecek düzeyde değil. Hem maliyeti yüksek hem de belediye tarafından yapılırsa maddi zararı çok yüksek olur. Örneğin Gaziantep ve Samsun hafif raylı sistemi kendi olanaklarıyla yaptı. Şimdi gidin Gaziantep Belediye Başkanına sorun oda pişmandır raylı sistemi yaptığı için” dedi.
ŞANLIURFA’DA METROBÜS SİSTEMİNİ KURMAK İSTİYORUZ
İzol, Raylı sistem yerine Şanlıurfa’nın ulaşım sistemine daha fazla uygun olan Metrobüs projesini kentte hayata geçirmek istediklerini vurgulayarak, “Biz Belediye olarak ileriki dönemlerde Şanlıurfa’da metrobüs sistemini kurmak istiyoruz. Metrobüs projesiyle ilgili çalışmalar yaptık. Bu konuda birim arkadaşlarımızla birlikte fizibilete hazırladık. Umut ediyorum, 2014 yerel seçimlerinden sonra biz olsak ta olmasak ta Şanlıurfa’da Metrobüs projesi hayata geçer” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.sanliurfaolay.com

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

1 Comment

  1. mehmet izol bey eger böyle bir poroje yapacaksanız hiç yapmayın zaten bu memleket için bişeyler yapmak istyorsanız malatya antebe tdanışmadan yapmanız lazım biraz fedakar olun borca girin cebe atmayın metrobüs yapınca izdiham olucak ve kesinliklede oolur bir istanbul ankara izmir antlyadaki metrobüslere bakın izdiham diye raylı sistem geliyor bence biz 10 sene sonra bu kalabalık nüfusla çarşıya bile çıkmayız..

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.