Tirebolu Limanı ve Tebriz Demiryolu

Tirebolu Limanı ve Tebriz Demiryolu
Tirebolu Limanı ve Tebriz Demiryolu fikrini düşünmek bile insanı tarifsiz heyecanlandırmaya yetiyor. İstanbul’ dan sonra Dünya’ nın en büyük Türk şehri Tebriz’le güzel belde Tirebolu birleşiyor. Tebriz şehrine en yakın liman en az 1500-1600 km’dir . Ayrıca İran limanlarından Avrupa ülkelerine giden veya Avrupa ülkelerinden İran limanlarına gelen mallar en erken 35-40 gün de ulaşır. Tirebolu limanından 800 km uzakta olan Tebriz’ e bağlanacak tren yolu ile Avrupa’ dan mal sevkiyatı ise 5 gün ile 15 gün arasında sağlanır. Bu durum, ticari ulaşım için büyük bir devrimdir. Aynı şekilde sadece İstanbul limanı ile Tirebolu limanı arası uzaklıkta 800 km olduğundan hem İstanbul limanının yükü azaltılmış olur hem de İran, Afganistan, Türkmenistan, Özbekistan, tüm Orta Asya ve Hindistan ayrıca Pakistan’ ın büyük bir kesimine ulaşım ve nakliye kolaylığı sağlanmış olur.Zaten bin yıllar boyunca Çin, Orta Asya, Afganistan ve İran’dan başlayıp Gümüşhane’ den Karadeniz’e ulaşan ticaret yolları geçtiği şehirlere uzun yıllar refah getirmiştir.13. yüzyılın ünlü seyyahı Marko Polo’nun verdiği bilgilere göre de; Kervanlar, Karadeniz’den hareket ederek, Gümüşhane, Erzurum, Van, Nişabur ve Bedahşan’a veya Kâbil ve Gazne üzerinden Hint limanlarına ulaşmaktadır.
Bu gün Avrupa’dan yapılan ithalat ve ihracat için İran gemileri Süveyş Kanalından geçerek İran’ın Bender Abbas limanına gidiyor. Oradan Dubai’ ye geçiyor ve Dubai’ den sonra Avrupa ülkelerine doğru yol alıyor. Bu yolculuk ise en az 35-40 gün sürüyor. Oysa Romanya’ dan veya Rusya’ dan Tirebolu limanına indirilecek mallar Tirebolu- Gümüşhane- Erzincan demiryolu üzerinden İran’ a oradan da diğer Türkistan devletlerine hatta Hindistan ve Pakistan’ bağlanırsa Tirebolu’ nun ve tüm Giresun’ un kaderi olumlu yönde değişecektir. İşte o zaman kimse Giresun Trabzon’ la birleşsin veya Ordu ile birleşsin diyemeyecektir. Çünkü o gün Giresun büyükşehir olmuş olacaktır. Nüfusu da milyonları bulacaktır.
Biz Giresunlu’ lar, gecemizi gündüzümüze katarak siyasetçisiyle, esnafıyla, bürokratıyla, gurbette olanlarla ve olmayanlarla kısaca tüm Giresunlular olarak el ele verip ülkemiz için Tirebolu için ve Giresun için en ekonomik ve en verimli bir proje olan Tirebolu-Gümüşhane-İran-Tebriz ve diğer ülkelere ve şehirlere uzanacak demir yolu hattı için uyku uyumamalıyız. Yetkililere bıkmadan usanmadan bunun doğruluğunu, ekonomikliğini ve Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan demiryolu hattının en elverişli hat olduğunu dost düşman herkese anlatmalıyız. Önümüze Tirebolu limanını engel olarak sunacak olurlarsa Giresun limanı ne güne duruyor, demir yolu Tirebolu’ dan Giresun limanına hatta Samsun’ a kadar uzanır ve Karadeniz bölgesi tüm Asya’ nın ve Orta Asya’ nın Liman ve ulaşım bölgesi olur.
Yöneticiler ve siyasiler şunu iyi bilmeliler ki Tirebolu-Gümüşhane hattı dışında düşünülen güzergahlar rantabl değildir ve ülke ekonomisine fazla katkıda bulunamaz.
Gerek Tirebolu gerek Espiye gerekse Giresun gelişmeye ve büyümeye uygun alanlara sahiptirler. Yeter ki Giresun halkı ve Giresun siyasileri küskünlükleri ve dargınlıkları bırakıp el ele vermeyi bilsinler. Böyle bir anlayış herkesi birbirine kenetler ve Giresun’la birlikte tüm Giresunluları büyütür, yüceltir ve onurlandırır.
Eğer Giresun’ un büyükşehir olmasını istiyorsak, Tirebolu demiryolu için diğer gündemlerimizi kapatalım ve hep birlikte bu projenin gerçekleşmesi için uyku uyumayalım. Bir nefer olarak buna şahsım adına hazırım.Sizler var mısınız?


Kaynak : www.sebinmedya.comİlk yorum yapan olun

Yorumlar