Yüksek Hızlı Tren İzmitte durmayacakYüksek Hızlı Tren İzmitte durmayacak
İzmit’in trenle tanışması, 19 ncu yüzyılın sonlarında olmuş. Haydarpaşa-Bağdat Demiryolu Hattı inşa edilirken, İstanbul’dan sonraki ilk önemli durak olan İzmit’e şık bir gar binası yapılmış. Almanların ünlü firması Siemens tarafından inşa edilen demiryolu hattını yaklaşık 130 yıldır kullanıyoruz. Haydarpaşa Garı, İstanbul’un adeta sembolü. İzmit Garı’nı güzel bir restorasyon çalışmasıyla kurtardık. İzmit, daha yakın zamana kadar “İçinden tren geçen şehir” olarak biliniyordu. 2000 yılında şehir içinden raylar kaldırılırken oturup bir de hatıra fotoğrafı çektirdik.
Ama İzmit’in trenli kaderi değişmedi. Sahille buluştuktan sonra İzmit, yeniden “İçinden tren geçen şehir” oldu.
Şimdi, İzmit’in içinden Yüksek Hızlı Tren(YHT) geçecek ama Yüksek Hızlı Tren İzmitte durmayacak
Bu amaçla halen Köseköy-Gebze arasında hummalı bir çalışma yürütülüyor. Müteahhit firma önüne çıkan bütün ağaçları kesip atıyor. Maşukiye’de bir taş ocağı kurulması, buradan demiryolu inşaatına mıcır temin edilmesi planlanıyor. Çevrecilerin tepkilerini AKP’liler hiç umursamıyor, bu işin ‘milli mesele’ olduğunu söylüyor, taş ocağına destek veriyorlar.
Bütün bu patırtı kütürtünün ardından, göreceksiniz ki, Maşukiye’de o taş ocağı kurulacak. Yol inşaatında müteahhit, önüne çıkan her ağacı kesmekten çekinmeyecek ve belki hiç hesapta olmayan pek çok olumsuzluk da yaşanacak.
Yüksek Hızlı Tren’in Ankara-İstanbul arasında 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete girmesi planlanıyor. Eğer yetişirse ve biz de yaşayıp görürsek, çok büyük bir sürprizle karşılaşabiliriz. Zira aldığım duyumlara göre, bunca takazanın ardından Yüksek Hızlı Tren, İzmit’te durmayacak.
Sadece İzmit’te mi?
Hayır…
Yüksek Hızlı Tren, Ankara-İstanbul arasında Eskişehir hariç, hiçbir istasyonda durmayacak.
Halen Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya arasında sefer yapan Yüksek Hızlı Tren hiçbir istasyonda durmuyor. Sadece günde bir veya iki seferinde Sincan ve Polatlı’da duruyor.
Hatırlanacaktır. Devlet Demiryolları’nın geçtiğimiz yıllarda çok iddialı, konforlu ve hızlı ekspresleri vardı. En lüksü olan Başkent ve Fatih Ekspresleri İzmit’te durmaz, bizim gardan transit geçerdi. İşte Yüksek Hızlı Trenlerin hiçbiri İzmit’te durmayacak, vın diye geçip gidecek. Tıpkı ‘Selamsız Bandosu’ adlı filmdeki gibi. Halılar serilecek, bando marş çalacak, ama tren Selamsız İzmit sakinlerinin şaşkın bakışları altında geçip gidecek.
Ve biz İzmitliler, Adapazarı Ekspresi’nin leş kokulu vagonlarına tıkışıp yine eskisi gibi kalitesiz tren yolculuklarıyla Adapazarı ve İstanbul’a gidip gelmeye devam edeceğiz.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.