Banliyö trenleri ne veda zor olacak | İstanbulBanliyö trenleri ne veda zor olacak

Şarkı ve şiirlere ilham veren, yol hikâyelerinde acı, tatlı anılara ev sahipliği yapan banliyö trenleri tarihe karışıyor.

Marmaray’ın devreye girmesine aylar kala banliyö trenlerine veda vakti yaklaştı. Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı arasında çalışan tren hattı 29 Ekim’de kapanacak. Buluşma ve ayrılıklara sahne olan Haydarpaşa ve Sirkeci garları da mazinin tozlu sayfaları arasında kalacak. Banliyö trenleri kalkacak belki ama raylar Marmaray projesine dahil edilecek. Yenilenen ve ek yapılan raylarda bu kez modern trenler yolcu taşıyacak. Haydarpaşa ve Sirkeci garları ise istasyon olarak kullanılmayacak. Haydarpaşa Tren Garı’nın kültürel ve sosyal tesis haline gelmesi planlanıyor.

Banliyö trenlerine veda, en çok makinistleri üzüyor. Evlatları gibi gördükleri emektar trenlerden ayrılmak kolay değil. Marmaray’da kullanılacak son derece modern ve teknik donanıma sahip araçları kullanmak için eğitim alıyor. Banliyö hattında güzel anılarını yanlarına alan makinistlerin Marmaray’a alışması biraz vakit alacağa benziyor.

Devlet Demir Yolları’nda 33 yıldır makinist olan Hasan Bektaş, 1990’dan beri İstanbul banliyösünde çalışıyor. Ömrünün yirmi yılını banliyö makinistliğine ayıran Bektaş, “Asıl makinistlik uzun yolda yaşanıyor ama banliyöde vakit her şeyden daha mühim.” diyor. Her gün zamanla nasıl yarıştıklarını anlatan Bektaş, “Bir dakika bile gecikirsek yolcu karşıya geçeceği vapuru kaçırıyor. Kimi evine kimi de okuluna yetişemiyor. Yani onları tam zamanında gidecekleri yere ulaştırmak zorundayız. Geciktiğimizde yolcular sinirleniyor, o anda sabırlı oluyoruz. Yolcu ile tartışmıyoruz.” diye konuşuyor.

BANLİYÖ KAPATILINCA YAKINIMIZI KAYBETMİŞ GİBİ OLACAĞIZ

Her iş gibi makinistliğin de zorlukları var elbette. Herkesin bayram yaptığı zaman çalışmanız, herkesin uyuduğu zaman sizin mesaiye başlamanız gibi. Aslında makinistlik aile ile yapılan meslek diyorlar. Zira eşleri, çocukları onlara göre hayatlarını düzenliyor. Aileden demiryolcu olan bir başka makinist Şevket Aktaş, 26 yıllık meslek hayatını ailesinin hoşgörüsü ile sürdürdüğünü aktarıyor. Emektar makinistlerinden biri de Mustafa Karaaslan. Banliyönün kapanması ile yaşayacağı üzüntüyü, “Adeta bir yakınımızı kaybetmiş gibi olacağız.” diyerek özetliyor. 26 yıldır Devlet Demiryolları’nda makinist olan Zeki Ulusoy da raylara sevdalı olanlardan. Raylardan kilometrelerce uzakta olsa bile her treni sesinden tanıdığını ifade eden Ulusoy, “Biz belli işaretlerle anlaşırız. İşaretlerin büyük bir kısmı düdükledir. Mesela sefere gidecek bir tren 3 düdük çalarsa frenlerini kontrol ettirmek istiyor. 2 düdük çalsa frenleri test edildi ve bir sorun yok. Uzun bir düdük çalarsa benim işim bitti hareket etmeye hazırım, demek. Bizim için metro veya banliyö fark etmez. Eğitimini aldıktan sonra her treni kullanırız.” diye konuşuyor.

Raylar yenilenecek

Marmaray Demiryolu Projesi’nin güzergahı, mevcut banliyö hattıyla paralellik gösteriyor. Söğütlüçeşme ve Kazlıçeşme arasında Boğaz tüp geçişini de içeren 13 kilometrelik ilk etap 29 Ekim 2013’te açılacak. 72 kilometrelik hattın diğer etapları ise kısım kısım modernize edilerek hatta bağlanacak. Halkalı ile Kazlıçeşme ve Söğütlüçeşme ile Gebze arasındaki mevcut istasyonların çoğu bugünkü yerlerinde kalacak fakat binalar revizyon ve onarımdan geçirilecek veya tamamen yeni binalar inşa edilecek. Mevcut banliyö hattıyla Halkalı’dan Gebze’ye bir yolculuk, Sirkeci’den Haydarpaşa’ya feribotla geçiş dahil olmak üzere 185 dakika sürüyor. Marmaray tamamlandığında bu yolculuk 105 dakikaya inecek.

Kaynak : www.zaman.com.tr

Reklamlar