Bülent Arınç Bursanın 100'ünü güldüren 100 projeyi açıkladı

Bülent Arınç Bursanın 100’ünü güldüren 100 projeyi açıkladı
Bülent Arınç Bursa’nın 100 projesinin son durumunu açıkladı
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’ya ulaşım alanında tarihinin en yüksek yatırımını yaptıklarını belirterek, “Hem de şova kaçmadan yapıyoruz. Bursa yatırılan her kuruşu anasının ak sütü gibi hak ediyor. Bunu yapalım, gerekirse sonra eğlenceyi ve şovu birlikte yaparız. Çılgın projesi pek yok bizde. Ayağa yere basan projeler var. 100 projeyle sınırlı kalmadık. Yürüyen proje sayımız 160’ı geçti” dedi.
AK Parti Bursa İl Başkanlığında basın mensupları ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 2023 hedefindeki 100 proje sayısının 160’ı geçtiğini belirtti. Arınç konuşmasına, Kütahya’da ailesiyle birlikte trafik kazası geçiren TÜRSAB Güney Marmara Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş’a geçmiş olsun temennisinde bulunarak başladı. Seçimden önce Bursa için neler yapılabileceği konusunda daha önceden açıklama yaptıklarını ifade eden Arınç, “Bunlar yeni icat değil. Bir kısmının projesi var, ama gerçekleştirilmesi bekleniyordu. Bursa’ya kazandırmak istediğimiz projeleri açıklamak istedik. Niye bunu seçimden önce tercih ettiler diyenler vardı. Bir kısmı hangisi çılgın diye araştırmaya başladı. Çılgın projesi pek yok bizde. Ayağa yere basan projeler bunlar. Niye 100 proje, niye 400-500 değil diyeceksiniz. Diyenler var. 100 projeyle sınırlı kalmadık. Yürüyen proje sayımız 160’ı geçti. Pek çok projeyi 100’ün içine almamıştık” dedi.
“BURSA BU YATIRIMLARI HAK EDİYOR”
Arınç, Bursa’ya ulaşımda en yüksek yatırım payının ayrıldığı bir döneminin içinde olduklarını anlatarak, “Hem de şova kaçmadan yapıyoruz. Bursa yatırılan her kuruşu anasının her sütü gibi hak ediyor. Bunu yapalım, gerekirse sonra eğlenceyi ve şovu birlikte yaparız. Kentsel dönüşüm projesinin yapılması için Bursa’ya özgü kanun çıkartılmasını vaat ettik. Bursa’da 600 bin yapıdan 250 binin yıkılması veya güçlendirilmesi lazım. Bursa’nın deprem kuşağında olması ve geçmişte çekilen sıkıntılar Bursa’yı üzen konulardır. O sıralarda seçimler yapıldı. Acı bir olay yaşandı. Van depremi büyük bir üzüntüye yol açtı. Bu projemiz de bizim bütün Türkiye’yi yakından ilgilendiren proje oldu. İstanbul, İzmir ve Bursa’ya özgü kentsel dönüşüm alt yapı müdürlüğü kuruldu” diye konuştu.
“60 YILDA YAPILAN 11 YILDA YAPILDI”
Ulaşım konusunda tüm yolların Bursa’da kesişeceğini kaydeden Arınç, şöyle devam etti:
“Aynen de öyle oluyor. 11 yıl öncesine kadar kara yolu standartları açısından Bursa, cumhuriyet döneminin en yüksek yatırımlarını almaya devam ediyor. 2002 öncesine kadar Bursa’da 201 kilometre bölünmüş yol varken, biz son 11 yılda 227 kilometre yol yaptık. 60 yılda yapılanların daha fazlasını burada yaptık. Bursa, bölünmüş yol ağı olarak 428 kilometreye sahip. Otoban projesi, dünyanın sayılı büyüklükteki projelerden birisi. Burada bazı çalışmalarımız var. Ankara ve Bursa arasında 203 kilometrelik Sivrihisar-Bursa otoyol projesinde güzergah belirlemesini yaptık. Önümüzdeki süreçte ihaleye çıkacağız.”
“ULUDAĞ YOLU GENİŞLETİLMEYECEK İYİLEŞTİRİLECEK”
Uludağ yolunun genişletilmeyeceğini ifade eden Arınç, “Bursa-Uludağ yolunu genişleteceğiz. Toplam 23 kilometrelik yolda orman dokusunu tahrip etmemek ve Büyükşehir Belediyesi’nin teleferik projesini göz önünde bulundurarak yolu iyileştirme çalışmasına gittik. Kış şartlarına dayanıklı asfalt yapacağız. Bursa-Uludağ yolunu genişletme çalışmaları değişikliğe uğradı diyebiliriz” şeklinde konuştu.
“GEMLİK YÜKSEK HIZLI TREN İSTASYONUNUN TEMELİ BU YIL ATILACAK”
Gemlik limanı demir yolu istasyonunun temelini bu yıl içinde atacaklarını ifade eden Arınç, “Organize sanayi bölgelerinin demir yolu bağlantısı var. Yüksek hızlı trenin Geçit’teki ana istasyonu lojistik merkez olacak. Gemlik limanı ile OSB bağlantısı yapılacak. Gemlik’i lojistik merkez olarak görüyoruz. Gemlik limanı demir yolu startını bu yıl vereceğiz. Bursa Yenişehir Havaalanı’nı da aktif hale getirme düşüncemiz var. Bursa-İzmir otoban projesi, hızlı trenin faaliyete geçmesiyle birlikte Yenişehir bölgenin en önemli havalimanı olacak. THY ve sivil havacılıkla yürüttüğümüz çalışmalarla bazı şirketlerin çapraz uçuş yapmalarını istiyoruz. Uçuş programlarını Bursa’ya çevirenlere avantaj yapılmaları gündemde. Bu çalışmalar sonunda Yenişehir Havalimanı Türkiye ve dış dünyaya bağlayacağız” dedi.
“SON İKİ YILDA 35 BİN HEKTAR ARAZİ SUYA KAVUŞTU”
Tarım arazilerinin susuz kalmayacağını kaydeden Arınç, “Halen 136 bin hektar sulanabilen, toplam 290 bin hektar olan tarım arazilerinin tamamına yakınını su ile buluşturacağımızı söylemiştik. Öyle de aynen oluyor. Son 2 yılda 35 bin 690 hektar araziyi daha su ile buluşturduk. Geri kalanın da aynı tempoyla kısa sürede susuz kalmayacağını söyleyebiliriz. Arazi toplulaştırmasına devam ediyoruz. Tarım ürünlerinin pazar değerinin artması için kırsal kalkınma yaptırımlarını desteklenmesine 68 tesise ilave olarak 2015 yılına kadar 100 yeni tesis Bursa’ya kazandıracağız dedik. Verimli topraklar korunacak. Kentsel dönüşümde Karacabey, Yenişehir Orhangazi ve İnegöl ovalarında verimli tarım arazilerini geleceğe taşıyacağız. Bursa, toprağının kıymetini biliyor. Yerli tohum üretim ve genetik araştırma merkezi kuracağız. Dağ köylerinde et kombinası için bu yıl ön çalışmalara başlayacağız” şeklinde konuştu.
“BURSA’YA BUZ HOKEYİ SALONU”
Bursa’nın 55 yaş üstü denilen yaşlı turizmi için her türlü kapasiteye sahip olduğunu ifade eden Arınç, “MKP’deki Tümbüldek kaplıcalarını bu iş için düşünüyoruz. Bursa’da 11 eğitim kampusu inşa edeceğiz. Fen, Anadolu ve meslek liselerini bu yerleşkede buluşturacağız. Liselerde boşalan okul binalarını ilk ve orta öğretim okullarına devredeceğiz. İlk kampusu de Özlüce ‘ye kuracağız. Sosyal bilimler alanında 3. devlet üniversitesi için planlama gayretindeyiz. Bursa’ya buz hokeyi salonu yapağız. Yıldırım, Gürsu ve Kestel ilçesine hizmet vereceğiz. Çok amaçlı spor salonu olacak. 5 bin kişi kapasiteli tesiste buz hokeyi müsabakaları yapılacak” dedi.
“SÖZÜMÜZDE DURUYORUZ”
Otomotiv test merkezinin 2023 projesine dahil edildiğini kaydeden Arınç, test merkezinin Yenişehir’de kurulması için çalışmaların nihayete erdiğini kaydetti. Gerçekten bütün siyasi partilerin seçimden sonraki pazartesi gününü düşünerek vaat verdiğini dile getiren Arınç, şöyle devam etti:
“Seçmenden oy almaya çalışıyor. Bizse büyük cesaretle pazartesi gününü değil, 2023’ü hedefleyerek istediklerimizi halkımıza anlatıyoruz. Halkımız bizim hedeflerimizi seçti. Bu hedeflerin daha da büyütüldüğünü görüyoruz. 2071 konuşuluyor. Bizlerin, belki sizlerin görmeyeceği, ama gelecek nesillerin içinde yaşayacakları güçlü Türkiye’nin yol haritasının belirlendiğini söyleyebilirim. Sonuç alabileceğimiz projeleri ortaya koyuyoruz. Sözümüzde duruyoruz. Bütün çabalarımız ve gayretlerimiz Bursa’nın hak ettiği noktaya gelmesi için. Bursalıların daha huzurlu ve mutlu yaşamasını istiyoruz.


Kaynak : www.gundembursa.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar