Bursaya Hızlı tren için sipariş geldi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İtalya ve Polonya’daki hızlı trenlerin altyapı imalatlarının Bursa’da yapılacağını bildirdi.
Bu dönem Bursa’nın tüm değerlerini en iyi şekilde kullanarak, kenti marka haline getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Başkan Altepe, Bursa’ya son alınan raylı sistem araçlarından sadece bir tanesine 8 milyon lira, 4’lü bir katara ise 32 milyon lira ödediklerini dile getirdi.
2 yılda numune aracı, 3 yılın sonunda da dünya standartlarına uygun, akreditasyon kuruluşlarının yaptığı testlerden geçen aracı üretmeyi başardıklarını kaydeden Altepe, Bursa’nın raylı sistem araçları konusunda bir merkez haline geldiğini ifade etti.
Altepe, “Ürettiğimiz araçlar Almanya caddelerinde ve Paris’te de gidebilir. Tamamen dünya standartlarında.Bunun yanında hızlı tren üretimi de Bursa’da yapıldı. Mart ayında seri imalatlar başlıyor” dedi.
AVRUPA SİPARİŞLERİ…
İtalya ve Polonya’nın hızlı trenlerinin yürür aksamının, altyapısının Bursa’da yapılacağını kaydeden Altepe, “Bu imalatlar dünya şirketleriyle ortak olarak yapılıyor. Bu ülke ekonomisi açısından da önem taşıyor. Merkez Bursa olsa da Adapazarı, Samsun, Kayseri, Konya ve Sivas’ta da parça üretimleri yapılacak. Bu gerçekten çok önemli bir hamle ve örnek bir çalışma” diye konuştu.
DENİZ SEFERLERİ…
Bursa-İstanbul arasındaki deniz seferlerinin başlatılması yönündeki çalışmalar hakkında da bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa tarafından deniz ulaşımı başlatılması yönünden vatandaşlardan yoğun talep geldiğini dile getirdi.
Hedefin Ocak ayı ortalarında seferleri başlatmak olduğunu kaydeden Altepe, hem Kabataş hem de Mudanya’da yolcu salonlarının, tüm sistemlerin hazır olduğunu söyledi. Kar amacı gütmediklerini ifade eden Altepe, “Bursa’yı İstanbul’un dinlenme, nefes alma mekanı haline getirme yönünde birçok projemiz var. Uludağ, kaplıcalar, tarihi mekanlar ve doğal güzelliklerimiz var” diye konuştu.
BALKANLAR…
Balkanlar’ın başta Bursa olmak üzere Türkiye açısından büyük önem taşıdığını dile getiren Altepe, “Bulgaristan, Kosova, Makedonya ve Bosna Hersek başta olmak üzere tüm balkanlarda faaliyetlerimizi başlattık. Balkanlar bizim de Avrupa’daki en önemli ön karakolumuz. Buradaki insanlar bizim için önemli. Türkiye’nin ve Bursa’nın varlığını bu bölgede hissettirmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.


Kaynak : www.olay.com.trİlk yorum yapan olun

Yorumlar