Dolmuşçuların durdurduğu Bursa T1 tramvay inşaatı mahkeme kararıyla başladı

Dolmuşçuların durdurduğu Bursa T1 tramvay inşaatı mahkeme kararıyla başladı
Henüz; Uygulamaya geçmeden tartışmaları da beraberinde yürüyen T1 kodlu Kent Meydanı-Heykel Tramvay Hattı Güzergah Projesi’nde ilginç bir sürece gelindi.
Proje inşaatı Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin kararı ile durduruldu.
Bu süreç;
Bir süre önce, tramvayın çalışacağı güzergahta faaliyet gösteren bazı dolmuşçu esnafının, tramvay projesini yargıya taşımasıyla başlamıştı.
Dolmuşçular;
1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin onaylanmasına dair Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 19.4.2012 tarih ve 379 sayılı kararının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istiyorlardı.
Yani;
Projenin, kent içi trafiğinin yürütülmesinde telafisi güç zararlar oluşturacağı belirtiliyordu.
Üstelik;
Tramvayın besleme ve bakım ünitelerinin bulunacağı Kültürpark’taki alanın 2. derece SİT alanında bulunması, yine aynı hassasiyette olan Ulucami’nin yanından geçmesine dair gereken prosedürün tamamlanmamış olması da gerekçeler arasındaydı.
Yanı sıra;
Tramvay projesiyle kent içi trafik yoğunluğunun daha da artacağını savunan dolmuşçular, tramvay hattı yerine yeraltından gidecek hafif raylı sistemin daha rantabl olduğunu iddia ediyorladı.
Mahkeme bu yönde 13 Kasım 2012’de karar verdi.
Ve;
Tramvay hattı inşaatının yürütülmesini kararlaştırdı.
Ne var ki karara Büyükşehir Belediyesi uymayınca, bir itiraz daha yapıldı ve yürütmeyi durdurma kararı 28 Aralık 2012’de uygulanmaya başladı.
Yani;
Prosedürlerin tamamlanması için yılbaşından bu yana tramvay hattının inşaatında çalışılmı-yordu ki, kafaların karıştığı bu süreçte açıklama dün Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den geldi. Meclis toplahtısında, tramvay hattı inşaatı için verilen yürütmeyi durdurma kararının kalktığını anlatan Altepe, böylece inşaatın bugünden itibaren yeniden başlayacağını açıkladı ki, tramvay inşaatında bir süreç daha geride kalmış oldu.


Kaynak : www.bursahakimiyet.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar