İşte iki şehirden biri İstanbul Metropoliten

İşte iki şehirden biri İstanbul Metropoliten
İstanbul’un Avrupa yakasına yapılacak ve 1.5 milyon nüfusu barındıracak proje, dudak uçuklatacak. Metropoliten, “Sağlık” şehrinden bilim merkezine, “Bio” şehirden “Tema Park”a kadar birçok dev projeyi içine alacak.
Başbakan Erdoğan’ın daha önce açıkladığı ‘iki yeni şehir’den Avrupa yakasına yapılacak olanın ayrıntıları belli oldu. İstanbul’u dünyanın çekim merkezi haline getirecek, teknoloji ve sağlıkta mega yatırımların öngörüldüğü “Yeni Şehir” dudak uçuklatacak. Bu proje ile İstanbul adeta yeniden fethedilmiş olacak. Türkiye, merakla beklenen İstanbul’daki ‘Yeni Şehir’ projesinin detaylarını açıklıyor. İstanbul Avrupa Yakası’nda yapılacak Proje içerisinde üçüncü hava alanı, 4 ayrı kent modern projesi, dünya çapında biyomedikal ar-ge merkezi ve Avrupa’nın en önemli çocuk araştırma hastanesine sahip Bio-İstanbul’un yer alacak. Başakşehir, Avcılar, Küçükçekmece Arnavutköy ve Eyüp ilçeleri sınırlarında yapılacak 1.5 milyon insanın yaşayacağı yeni şehir dünyanın en büyük ve en prestijli kentsel dönüşüm projesi olacak. Yeni şehrin ismi henüz konulmazken, proje için seçilen isim “İstanbul Metropoliten” oldu. Kuzey Marmara Otoyolu bağlantı yolu ile TEM Otoyolu arasında kalan Kayabaşı merkezli olmak üzere planlanan Yeni Şehir prestij odaklarıyla kentin yeni çekim merkezi haline gelecek. Çocuk eve mahkum değil: Çocukların rahatlıkla oynayabileceği, yürünebilecek meydanlar ve alanlar kurulacak. Geniş meydanlara metronun yanı sıra zemin üstü raylı sistem ulaşımı, trafiği azaltılmış ya da trafiğe kapalı alanlarla yeni şehir Avrupa’nın da gözde mekanlarındın olacak. 1.5 milyon nüfusu barındıracak projede, güçlü ulaşım bağlantıları, metro hattı projesi, Sağlık Kent, Bio İstanbul, Temapark ve Mıknatıs Kent (Magnet City) gibi makro ölçekli projeler ile prestij noktası ve merkez olma özelliğine kavuşacak. İşte ayrıntılar:
1- Kayabaşı Kentsel Tasarım Projesi: ‘Yeni Şehir’ projesinin kalbi konumunda olacak. Atatürk Havalimanı’na 17 kilometre, Boğaziçi Köprüsü’ne 24 kilometre, Olimpiyat Stadı ve Başakşehir’e komşu olacak. Proje içinde “Yenişehir Proje Alanı”nın merkez alanı olacak donatı alanları, prestij konut alanları, ticaret aksları, vb. fonksiyon alanları bulunacak.
2- Mıknatıs Kent (Magnet City): 110 hektarda yaklaşık 20 bin nüfusu ile “Yeni Şehir Projesinin” prestij odaklarından, tramvay ve metroya sahip, modern kent yaşamını yansıtan, insan doğa dengesini koruyan, sürdürülebilir, dinamik, sürekli canlılığını koruyan, İstanbul’un en gözde yerleşim yerlerinden biri olacak.
3-Bio-İstanbul: Bio-İstanbul teknoloji ve araştırma üssü olarak kurulacak, Türkiye’nin ilk uluslararası sürdürülebilirlik sertifikasyonuna sahip olma özelliğinin yanı sıra, ilk biomedikal bilim parkına ve dünyanın en önemli çocuk araştırma hastanesine sahip olacak.
4-Sağlık Kent: ‘Sağlık Kent’ Türkiye’nin sağlık alanında adeta Amiral gemisi olacak. Sağlık turizmine büyük katkı vermesi planlanan Projeyle, İstanbul, Avrupa başta olmak üzere bölgenin çekim merkezi haline gelecek. Projede, entegre sağlık kampüsü, eğitim-araştırma birimleri, kanser araştırma merkezi, toplum sağlığı merkezi, organ ve doku bankası, gibi uzmanlaşmış tıbbi birimleri, konaklama, konferans ve kültür merkezleri ile küresel ölçekte hizmet verecek özel temalı kent projesi yer alacak.
5-Tema Park: Kayabaşı’nın güneyinde, İstanbul’un merkezindeki iş merkezi yoğunluğunu alacak, doğa ile iç içe çalışma alanları sunacak, kültür ve sanat merkezleri ile Yeni Şehir’e özel bir hava katacak ticaret ve konut projesi.
6- Üçüncü Havaalanı: Arnavutköy ve Eyüp ilçe sınırları içinde, Karadeniz kıyısında, 9 bin 400 hektarlık alanda üçüncü köprü ve hızlı tren ile entegre, yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli dev havaalanı projesi.

ANADOLU YAKASI HAZIR
İstanbul’a kurulacak ikinci şehir, Anadolu yakasında planlanıyor. Daha önce Şile civarı olarak açıklanan projede daha sonra Tuzla ağırlık kazanmış, çalışmalar bu şekilde yoğunlaşmıştı.

Kaynak : www.turkiyegazetesi.com.tr

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.