Kütahya 2017'de YHT ile tanışacakKütahya YHT hattına 2017’de kavuşacak
Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı çalışmalarının 2014’te başlayacağını ve 2017’de Kütahya’nın hızlı trene kavuşacağını söyledi
Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını, bu görüşmeler neticesinde projenin revize edilerek Eskişehir-Antalya hattının Kütahya’dan geçeceğini açıkladı. Eskişehir-Antalya hattı projesinin tamamlandığını ve sırada bütçesinin onaylanmasının bulunduğunu kaydeden Kinay “Bizler Eskişehir-Afyonkarahisar hattının bitirilmesini bekliyoruz. Öncellikli hedeflerimiz Kütahya’da dahil bölge illerimizle Zafer Havalimanı’nın YHT bağlantısını sağlamak. Projenin bir an önce yapılması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor. Kütahya’ya Yüksek Hızlı Trenin gelmesi adına ne gerekiyorsa yapıyoruz” dedi.
2014’TE BAŞLAYACAK
Kinay “Bizler en kısa sürede çalışmaların başlaması için çaba gösteriyoruz. Kütahya-Eskişehir hattında çalışmaların 2014 yılı gibi başlayacağını tahmin ediyoruz. Eğer bu tarihte başlarsa en geç 3 yıl içerisinde tamamlanır ve Kütahya 2017 yılında Yüksek Hızlı Tren hattına kavuşmuş olur” dedi. Kinay, YHT’nin Kütahya’dan geçmeyeceği yönünde bir takım iddiaların olduğunu ancak bunların gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Burdur Milletvekili Dr. Hasan Hami Yıldırım da daha önce hat üzerinde Alayunt, Kütahya, Gazlıgöl, Afyonkarahisar, Sandıklı, Dombay, Keçiborlu, Burdur, Bucak ve Antalya olmak üzere toplam 10 adet istasyon olacağını açıklamıştı.

Kaynak : www.sabah.com.tr