Marmaray 3. Köprü ve 3. Havalimanı Ne Zaman Bitecek

Marmaray 3. Köprü ve 3. Havalimanı Ne Zaman Bitecek
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2013 ulaştırma hedeflerini ve projelerini anlattı..
TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın hazırlayıp sunduğu “Ankara’nın Gündemi” programına konuk olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 3. havalimanı, 3. köprü, Marmaray, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı, Göktürk-2 uydusu ve diğer projeler hakkında merak edilenleri yanıtladı.
Bakan Yıldırım, 2023 yılı hedefleri arasında Diyarbakır’a kadar hızlı tren projesinin olduğunu belirterek, “Sivas hattı Kayseri’den ayrılarak Malatya, Elazığ üzerinden orada birleşecek” dedi.
İstanbul’da yapılacak üçüncü havalimanı ile ilgili de bilgiler veren Yıldırım, “Dünyanın en büyük havalimanları arasında yer alacak. Bugün yarın ihale olacak. 4 yıl sürecek. Maliyeti yaklaşık 6.5 milyar euro olacak. 1 milyon metrekareden fazla kapalı alanı olacak. Kapasitesi ise 150 milyona kadar çıkacak, 6 tane pisti olacak. Birçok anlamda Türkiye bir transfer merkezi, hat merkezi yapacak bir alan var” diye konuştu.
ULAŞTIRMADA 2013 HEDEFİ
2013’te 434 projede çalışma yapılacağını ifade eden Yıldırım, “Yeni başlayacağımız proje sayısı 102, bitireceğimiz proje sayısı ise 111. 2013 yılında 3 bin 500 kilometre sıcak asfalt yapacağız. Yani bu sene sıcak asfaltta bir seferberlik var. Bu sene bölünmüş yolları yaptık, artık onları otoyol kalitesinde sıcak asfaltlarla kaplamamız lazım. Belli başlı önemli projeler hızlanacak. Bu projelerden biri İstanbul-İzmir otoyolu. Bu senenin sonuna doğru İzmit Körfezi’nde köprü ayaklarının yükseldiğini göreceğiz. Kuzey Marmara Otoyolu ve üçüncü Boğaz Köprüsü’nün ayaklarının yükseldiğini bu sene göreceğiz. İstanbul-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren nihayet bu sene bitecek. 150 yıllık Marmaray hayali gerçek olacak. Ankara metrolarından iki hat; Kızılay-Çayyolu, Batıkent-Sincan’ı bu senenin sonunda bitireceğiz, üçüncü hat Tandoğan-Keçiören 2014’e kalıyor. Üçüncü havalimanının inşaatına başlayacağız. Dünyanın 10 büyük limanı arasında yer alacak Kuzey Ege Limanı’nın inşaatına başladık geçen yıl. Yine bu yıl hızlandırarak devam edeceğiz. Karadeniz’de Filyoz Limanı’nın da 2013 yılında ihalesini yapacağız. Bilişimde yüzlerce AR-GE projelerimiz var” şeklinde konuştu.
Köprü ve otoyolların 25 yıllığına özelleştirilmesiyle ilgili olarak da Bakan Yıldırım, “Yollar üzerindeki tesisleri işletecekler; yolların, köprülerin bakımını yapacaklar. Zamlarla ilgili sınırlamalar var, enflasyonu geçmeyecek. Yine bedava uygulaması devam edecek. Ama yeni yapılan otoyollar özelleştirmeye dahil değil” dedi.
Otoyollarda hız sınırının 10 kilometre artırıldığını ve daha fazla artırılamayacağını söyleyen Bakan Yıldırım, “Yolların kralı yok, yolların kuralı var. Kurallara uyacağız. Gaza gelmeyelim, kurallı kaideli yolumuza devam edelim. 5 dakika erken gitsen ne olacak? 5 dakika arasındaki fark; yaşam ve yok olmaktır” şeklinde konuştu.
“YOLLARI BÖLDÜK, HAYATLARI BİRLEŞTİRDİK”
Bakan Yıldırım, yapılan bölünmüş yolların hayat kurtardığını belirterek, “Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Bölünmüş yollardan dolayı trafiğin ve seyahat miktarının iki kat artmasına rağmen ölümlü kazaların oranı yüzde 41 azaldı. Kafa kafaya çarpışmalar bitti. Yol kusurundan kazalar artık yok mertebesine indi. Yolların bölünmesiyle birlikte bir yılda yakıttan ve zamandan tasarruf 14.5 milyar dolar oldu. Bölünmüş yollara harcadığımız para 4.5 yılda geri döndü. Araç sayısının artmasına rağmen 2.3 milyon ton daha az karbondioksit havaya vermiş olduk. Yolları böldük, milleti birleştirdik” ifadelerini kullandı.
“Havayolu halkın yolu” diyerek yola çıktıklarını söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti:
“Türkiye’de 8.5 milyon vatandaşımız uçağa binerken, şimdi 65 milyon insan uçağa biniyor. Dış hatlarla birlikte 130 milyonu geçtik. 16 milyon vatandaşımız ilk defa uçağa bindi. Türkiye 60 noktaya uçuyor diyorduk, şimdi 192 noktaya uçuyor. Türkiye eski Türkiye değil. Dışarıdaki insanlar Türkiye’ye gıpta ediyor. Amerikalı geldi ağzı açık kaldı. ‘Bizim hızlı trenimiz yok, tebrik ederiz’ dedi. Yani Türk insanı dışarıya gittiği zaman ‘Niye onlarda var da bizde yok?’ sorusunu artık sormuyor. Çünkü daha iyisi bizde var.”
“TÜRKİYE, DAHA BÜYÜK BAŞARIYA HAZIR OLSUN”
Göktürk-2 uydusunun çalışmalarını anlatan ve Türkiye’nin daha büyük bir başarıya hazır olması gerektiğini dile getiren Bakan Yıldırım, Türkiye’nin yüksek menzilli, 36 bin 500 kilometrede konuşlanacak, 3.5 ton ağırlığında büyük bir haberleşme uydusunu 2016 yılında uzaya göndereceğini bildirdi. Yıldırım ayrıca, 2013 yılının Kasım ayında Türksat 4A uydusunun gönderileceğini, 2014 yılının Şubat ayında da Türksat 4B uydusunun gönderileceğini kaydetti. Yıldırım, “Bu uydular gönderildiğinde Afrika’nın tamamını kapsama alanına alıyoruz” diye konuştu.


Kaynak : www.projeler.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar