Osmanlının Çılgın Projeleri: Heybeliada-Büyükada Köprüsü

Osmanlının Çılgın Projeleri: Heybeliada-Büyükada Köprüsü
Döneminin baş mimarı Sarkis Balyan Sultan Abdülaziz’e Heybeliada-Büyükada arasında ulaşımı sağlayacak bir köprü projesi önermişti.
Adalar uzun seneler ulaşım zorluklarından dolayı sadece dini ziyaretlerin yapıldığı bir alan, balıkçı ve yazlık konut işlevleri üstlenen bir bölge olarak kalmıştı. 1850’lerde buharlı geminin yaygınlaşmasıyla bu alanda Müslüman nüfus artmış ancak bu da birçok problemi beraberinde getirmişti. Ana sorunlardan biri ise adaların birbirleriyle olan ulaşım sorunuydu. Şirket-i Hayriye isimli şehiriçi vapur seferleri yapan firma, adalara sefer sayısını arttırarak bu probleme çözüm arayışlarında bulundu. Özellikle iki büyük ada olan Heybeliada ve Büyükada arasındaki bağlantı önem kazanmıştı. Mimar Sarkis Balyan ise Dolmabahçe Sarayı’nın yapımı sürerken, bu probleme ilişkin Abdülaziz’e bir köprü projesi sundu. Teklif 1.200 metre uzunluğunda bir asma köprüydü. Köprü 5-5,5 metre genişliğinde inşa edilcek, geçiş parası olarak da bir kuruş alınacaktı. Günde 300 kişinin geçeceği tahmin edilen köprünün maliyetini 50 sene sonra amorti edeceği öngörülmüştü.
Köprü ütopik bir projeydi ve hayata geçirilemedi. Maddi sıkıntılar bir kenara bırakılırsa o dönemin teknolojik bilgi birikimi doğrultusunda 1.200 metre uzunluğundaki bir köprü projesi rafa kaldırılmaya mahkumdu.

Kaynak : www.arkitera.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.