Özelleştirilme Sırası TÜDEMSAŞ’ta mı ?

Özelleştirilme Sırası TÜDEMSAŞ’ta mı ?
Sivas’ta Kamu kurum Kuruluşlarının bir bir özelleştirilmesi ve son olarak Kangal Termik Santrali’nin satışa çıkarılması gözlerin TÜDEMSAŞ’a çevrilmesine neden oldu.
Demir-Çelik, Çimento, Et Balık Kurumu, Türk Telekom’un özelleştirilmesi, Dikimevi, Devlet Malzeme Ofisi’nin Sivas’tan götürülmesi, Toprak Mahsulleri Ofisinin küçültülerek ajans haline dönüştürülmesi ve son olarak’ta Kangal Termik Santrali’nin satışa çıkarılması Sivas’ta hemen hemen tek kamu yatırımı olarak TÜDEMSAŞ’ın kalmasına neden oldu.
Özelleştirme politikasının devam etmesi ise “Sıra TÜdemsaş’ta mı?” sorusunun gündeme gelmesine neden oldu.
Demiryolu Ulaştırmasının yeniden yapılandırma çalışmalarının gündeme gelmesi, Bakan Yılmaz’ın 27 Kasım tarihinde Ticaret ve Sanayi odası Meclis Salonunda ak Parti Sivas İl Teşkilatı Danışma Meclisi toplantısında başarılı kurumları sıralayarak “TÜDEMŞAŞ, iki projesi var. Ödeneği 4,7 milyon, harcadığı 120 milyon yani yüzde 3 böyle çok daha gayret göstermesi lazım.” İfadelerini kullanarak TÜDEMSAŞ’ı başarısız bulduğunu dile getirmesi Sivas’ta özelleştirme kapsamında sırada TÜDEMSAŞ’ın olduğu düşüncesini uyandırdı.
Demiryolu Ulaştırmasının yeniden yapılandırma çalışmalarının TÜDEMSAŞ’ın işlerine sekte vuracağı ve yıllardır uygulanan küçültme politikasının bu uygulama ile TÜDEMSAŞ’ı dahada küçülterek özelleştirilmesine zemin hazırlanacağı ileri sürülüyor.
Bu uygulamanın gerçekleşmesi ve yıllardır Sivaslıya iş ve aş sağlayan TÜDEMSAŞ’ın ileriki tarihlerde özelleştirilme kararının çıkması Sivas’ta kamu yatırımlarının da kalmamasına neden olacak. Yaşanacak bu durum ise Sivas’ta işsizliği dahada üst boyutlara çıkartacak, Sivas yıllardır verdiği göçlere yenilerini ekleyerek adeta bir köy statüsüne dönecek.


Kaynak : http://www.hurdogan.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar