Üzülmezden raybüs talep edildi | Konya

Üzülmezden raybüs talep edildi
AKP Milletvekili Hüseyin Üzülmez ve AKP İl yöneticilerinden M.Ali Dağ, katıldıkları Ilgın’da ki şehit cenazesinin ardından Sarayönü’ne gelerek Nafiz Solak başkanlığında ki AKP İlçe Teşkilatını ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Üzülmez, ilçemizi ikinci memleketi olarak gördüğünü dile getirerek, “Sarayönü ile ilgili sorunların her zaman takipçisi olduğunu söyledi. İlçe sorunları hakkında İlçe Başkanı Nafiz Solak’tan bilgi alan Üzülmez, bir lojistik firmasının vagon fabrikası için yer aradığını belirterek, ilgili firmaya stratejik bir konuma sahip olan Sarayönü’nü önerdiğini söyledi. İlgili firmanın fizibilite çalışması aşamasında olduğunu dile getiren Üzülmez, firmanın Sarayönü hakkında olumlu karar vermesi halinde ilçemize istihdam alanında önemli bir değer kazandırılacağını kaydetti.
Ziyarette konuşan Nafiz Solak, hızlı tren hattı ile ilgili olarak uygun bir bölgeye bir durak ilave edilmesi halinde Sarayönü ile birlikte Cihanbeyli, Akşehir, Ilgın, Kadınhanı ve Altınekin halkının hızlı tren imkanından daha kolay faydalanabileceğini kaydetti.
Hızlı tren hattının yanı sıra toplantıda gündeme gelen Sarayönü ilçe merkezinden geçen tren yolu hattı ile ilgili de isteklerini dile getiren Solak, “Konya’yı İzmir ve İstanbul’a bağlayan hat üzerinde Konya-Akşehir arasında çalışacak bir raybüs hattı talep ediyoruz. Günde 3-4 karşılıklı sefer olması halinde ilçe halkının her iki yöne de ulaşımı daha kolaylaşacak” dedi.
Sarayönü Kaymakamlığı tarafından uygulanan müze projesi ile ilgili aksaklıklara değinen Solak, “Müze ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamında oluşturulacak demiryolu müzesine bir tren katarı kazandırılması gündemde. Bunun TCDD Genel Müdürlüğü’ne yapılan talep olumsuz cevap aldı. Bölge Müdürlüğü’nün konuyla ilgili olumlu düşüncesi olduğunu biliyoruz. Bu sorunun aşılması için yardım talep ediyoruz” diye konuştu.
Altınekin yolunun genişlemesi lazım
Solak ayrıca Sarayönü için büyük öneme sahip olan ve Ankara ile ilçenin bağlantısını sağlayan Sarayönü-Altınekin yolunun genişletilmesi talebinde bulundu.
Taleplerin ardından söz alan AKP Milletvekili Hüseyin Üzülmez, “Hızlı tren sisteminde çok fazla durak olması halinde bu sistem amacından uzaklaşmış olur.
Ama raybüs seferleri konabilir. Hat üzerinde ki yolcu sayısı ile ilgili çalışma yapılıp, Konya-Akşehir arasına Karaman seferi ile bağlantılı sefer konulabilir. Tren katarı hakkında da yasalar çerçevesinde gerekli çalışmayı yaparız. Bu projeye katkıda bulunmak bizleri sevindirir” diye konuştu.

Kaynak : www.saraymedya.com

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.