YHT İzmiti ezip geçecek | KocaeliYHT İzmiti ezip geçecek

Dünyada ilk kez bizim şehrimizde Yüksek Hızlı Tren (YHT) yolu yapılmıyor. Türkiye’de ilk kez bizim şehrimizde YHT yapılmıyor.

Ama görünen o ki, YHT yolu yapılıyor diye dünyada en çok tahrip edilen, en çok yıkıma uğrayan kent, bizim kentimiz olacak.

YHT müteahhidi her gün, sanki bu şehirle alay eder gibi su borularını, telefon kablolarını kopartıyor. YHT için yapılan yeni yolların geçtiği mahalleler bölünüyor, çamur içinde kalıyor. Yollar bozuluyor. Kentimizin doğal güzelliklerle dolu, gelecekte turizm cenneti olması beklenen bölgelerinde taş ocakları kuruluyor. Şimdi de YHT için, İzmit’in sahile, Seka Park’a ulaşımındaki en önemli köprülerinden biri yıkılıyor.

Çünkü, bizim şehrimizin yetkilileri hep nakaratı söylüyorlar:

“YHT projesi, milli projedir. Ülkenin projesidir. Ne isteniyorsa verilecek. YHT için yapılan her şey haktır, doğrudur.”

Şimdi çok daha iyi anlıyoruz ki, bu tren yolu kentin kuzeyinden geçmeliydi. İzmit zaten 100 küsür yıl, tam göbeğinden treni geçirmiş, katlanmış. Şimdi YHT geliyor. Yanında bir yük hattı, bir banliyö hattı. YHT dünyanın her yerinde ve ülkemizin diğer bölgelerinde hep tünellerden, viyadüklerden, bomboş arazilerden geçiriliyor. Japonya’da adalar arasında köprüler yapıyorlar, denizin altından tüneller yapıyorlar.

Sadece bizim şehrimizde, en kolay, en ucuza mal olacak yerden tren yolunu geçiriyorlar. Oturup bir hesap etseler. Şu YHT yolu şehrin kuzeyinden geçse, yeni yapılacak olan Kuzey Marmara Otoyolu ile bütünlük sağlasa acaba bugün mal olduğundan ne kadar daha fazlaya mal olurdu?.. 1 milyar TL olsun… 2 milyar TL olsun?.. Bu şehir için değmez miydi?.. O güzergahta bol bol taş ocağı bulurlardı. O güzergahta su borusu patlamaz, yollar bozulmaz, köprüler yıkılmazdı.

Siz asıl, üç hatlı demiryolunda trenler işlemeye başlayınca görün. Konteynerlerle yükler gelecek, gidecek. Garlara insan ve yük taşıması yapılacak. Garda inen yükler limanlara, lojistik merkezlerine gidecek. Hepsi şehrin içinden geçecek.

Sözün kısası, bu YHT, bizim şehrimizi ezip geçecek.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Reklamlar