At üstünde olmadı ama Batıyı demir atla fethettik | Yerli Tramvay İpekböceğiAt üstünde olmadı ama Batıyı demir atla fethettik | Yerli Tramvay İpekböceği

Altepe’nin rüyalarından biri olarak başlayan İpekböceği tramvayı üretim için tüm belgeleri tamamladı, test sürüşünde de önemli aşamayı geçti. Berlin’de fuara katılan Bursa üretimi tramvay büyük ilgi görürken, at sırtında giremediğimiz Batı’nın kapıları da demir atla aşılmış oldu…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tanıyanlar özelliklerini biliyorlar. İnandığını, düşündüğünü, gönlünden geçeni açık yüreklilikle söylüyor.

Nitekim…
“Türkiye’nin ilk yerli tramvayını Bursa’da üretmek istiyoruz” dediğinde çok kişi dudak bükmüş ve “hayal” olarak kabul etmişti.
Aslında…
Şu da bir gerçek ki, büyük işler hayalle başlıyor.
İşte…
Pek çok kişinin hayal diye küçümsediği projeye, Bursa’nın köklü makine üreticisi firmalarından Durmazlar destek verdi ve “Biz hazırız” dedi.
Büyükşehir engelleri kaldırıp yolu açtı, Durmazlar sahip oldukları bilgi ve teknolojiyi sunmanın yanında sermayelerini koydular. Türkiye’nin ilk yerli tramvayı olarak tarihe geçen İpekböceği’nin üretimi böylece başladı.
Önce projeler çizildi. Sonra kaporta ortaya çıktı. Onu elektronik donanım izledi, iç dizayn tamamlandı.
Bir yandan da…
Seri üretime geçmeden önce, uluslararası akredite kuruluşlarından her parça için ayrı belge alımına başlandı.
O çok zor yol da aşıldı.
Bursa’da Organize Sanayi Bölgesi’nde, Durmazlar fabrikasında tamamen yerli personel ve yerli üretimle ortaya çıkarılan İpekböceği tramvayı şimdilerde Burulaş’ın test için yapılan raylarında deneniyor.
Bir yandan da dünyaya tanıtılıyor.
Örneğin…
İlk vagon Bursa’dan bir araca yüklenip Almanya’nın başkenti Berlin’deki ulaştırma fuarında görücüye çıktı.
Bir anlamda…
Atalarımızın at sırtında giremediği Batı ülkelerini, yeni nesiller olarak Bursa üretimi İpekböceği tramvayıyla, yani demir atla fethediyoruz.
Nereden nereye…
Bursa’yı dünyada tramvay üreten 5. kent, Durmazlar’ı da dünyanın 6. firması yapan gelişme gerçekten çok önemli.
İpekböceği’ni Berlin’de dünyaya tanıtan Durmazlar Makina’nın sahiplerinden Fatma ve Hüseyin Durmaz kardeşlerle konuştuk.
Haklı olarak gururlular.
Bir çok ülkenin İpekböceği’ne ilgi gösterdiğini, özellikle de Türki devletlerin çok yakından ilgilendiklerini söylediler.
Hedeflerinde…
Dünyanın her yerine tramvay satmak ve sektörün önemli üreticisi olmak var. Bunu başaracaklarına inanıyorlar. Ama desteğe de ihtiyaçları var.
Özellikle…
Raylı sisteme geçen kentlerin tramvay siparişlerinde İpekböceği’ni de gündemlerine almaları morallerini yükseltecek, heveslerini attıracak.
Şimdi bu aşamadalar.

Başbakan için daha zaman var

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tramvay projesinde “Başbakan Erdoğan’ı test sürüşü için davet etmişti.

Bunun ne zaman gerçekleşebileceği sorusuna Hüseyin Durmaz şu cevabı verdi:
“Tramvayın motorunu ve bazı yürüyen aksamını yapan Almanlar 15 Şubat’ta gelecekler. Test sürüşü de ondan 1-1.5 ay sonra yapılabilir.”
Yani…
İpekböceği için Başbakan’ın test sürüşü yapmasına daha zaman var.

Kaynak : Ahmet Emin YILMAZ – www.olay.com.tr

Reklamlar