Çin manyetik raylı maglev tren için kolları sıvadı

Çin manyetik raylı maglev tren için kolları sıvadı
Çin, saatte bin kilometre gidecek manyetik raylı maglev tren için kolları sıvadı
Son yıllarda özellikle yüksek hızlı tren konusundaki yatırımları ile dikkat çeken Çin, saatteki hızı 600 ile 1000 kilometre arasında olacak “vactrain teknolojisiyle” giden yada maglev tren (manyetik raylı tren) olarak da bilinen tren için kolları sıvadı.
Chengdu kentinde bulunan Jiaotong Üniversitesi’nin Ulusal Güç Traksiyon Laboratuvarı uzmanları tarafından geliştirilen, “vactrain teknolojisinin” söz konusu treni havasız bir tünelden geçireceği ve hızının ise saatte 600 -1000 kilometre arasında olacağı aktarıldı.
2010’da başlanan projenin 2020’de tamamlanacağı bildirildi. Bu tren, içinde hava olmayan bir tüpün içinde hareket ediyor ve hava sürtünmesi olmaması, trenin hızını oldukça yükseğe çıkarabiliyor. Tren vagonları basınçlı olacağından yolcuların baş dönmesi yaşamayacağı da kaydedildi.
Geleneksel demiryollarının her kilometresinin yaklaşık 150 milyon yuana (22 milyon dolar) mal olduğu, yeni trenin ise daha küçük tünel bölümü olacağından daha ucuza mal olacağı belirtildi. Çin medyasına göre, bu trenin bilet fiyatlarının ise yüksek hızlı trenlere oranla daha pahalı olacağı, teknolojinin gelişmesiyle biletlerin ucuzlayacağı ifade edildi.
Çin’in yanında İsviçre ve ABD’in vactrain teknolojisini geliştiren iki ülke olduğu, yeni teknolojinin Çin’de ticari operasyonlar için uygulanıp uygulanmayacağının Çin Demiryolları Bakanlığı’na bağlı olduğu dile getirildi.


Kaynak : www.dunyabulteni.netsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar