Demir Köprü 8 Yıl Aradan Sonra Tekrar Yapılıyor

Muğla’nın Yatağan ilçesinde 2005 yılında mermer yüklü bir kamyonun süratle girmesi sonucu yıkılan tarihi köprünün tadilatı 8 yıl sonra nihayet yapılıyor.
Köprünün onarımı için rövele, plan ve proje çalışmalarının hazır olduğu Koruma Kurulu’ndan izin çıktığı öğrenildi. Yatağan’ın simgesi durumuna gelen köprü 1919 yılında İtalyanlar tarafından maddenin genleşmesine uygun olarak, raylı sistem üzerine kaynaksız olarak yapılmıştı.
1919 yılında İtalyanlar tarafından, maddenin genleşmesine uygun olarak, raylı sistem üzerine kaynaksız olarak yapılan Demir köprü’nün aynı zamanda Anıtlar Yüksek Kuruculu’nca tescili bulunuyor. Uzun yıllar Aydın, Muğla, Milas Karayolu’na hizmet eden tarihi köprü, karayollarının güzergâhlarının değişmesinden sonra da bölgede büyük hizmet veriyordu. Demir köprü tarihi olması dolayısıyla da ilçenin sembolü durumuna gelmişti. 2005 yılının bahar aylarında, köprünün mermer yüklü kamyon tarafından yıkılmasından sonra, bir süre köprünün sahibi bulunamadı. Muğla Valiliği’nce yapılan araştırmalar sonunda, köprünün Karayolları’na ait olduğu anlaşıldı. Karayolları, Yatağan’dan giden yoğun talep üzerine, köprünün enkaz kaldırma ihalesini yaptı. Ancak onarım ihalesi bir türlü yapılmamıştı.
MÜJDELİ HABER KARAYOLLARI VE KORUMA KURULUNDAN GELDİ
Köprünün yeniden onarılacağına dair plân proje ve diğer bilgiler Yatağan Belediyesi’ne ulaştı. Projeleri inceleyen Yatağan Belediye Başkan vekili Tarcan Oğuz; “Köprünün yıkılmasından beri geçen zaman içersinde Belediye olarak yapılması gerekenleri yaptık. Artık belirli bir aşamaya gelindi, karayolları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Koruma Kurulu arasında bu konuda yapılan çalışmalar elimize ulaştı. Öyle umut ediyoruz ki tarihi demir köprümüz aslına uygun olarak yakın zamanda yine hizmet vermeye devam edecek” dedi.


Kaynak: İHA


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar