Financial Times köprü özelleştirme ihalesini şüpheli bulduFinancial Times köprü özelleştirme ihalesini şüpheli buldu
Financial Times, Başbakan Erdoğan’ın köprü ihalesi için verdiği iptal sinyalini, “ülkenin ikinci büyük özelleştirmesinin geleceği konusunda şüphe uyandırdı” şeklinde yorumladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Aralık ayında yapılan köprü ihalesi için iptal sinyalini vermesi, yurt dışında da yankı buldu. Financial Times gazetesi, Erdoğan’ın sözlerinin Türkiye’nin “ikinci büyük özelleştirmesinin geleceği konusunda şüphe uyandırdığını” yazdı.
Ekonomi gazetesi Financial Times, “Türk Başbakanı, galip konsonsiyumun Türkiye’nin en büyük grubu olan Koç Holding’i ve Malezya’daki UEM’yi içerdiği, ülkenin ikinci büyük özelleştirmesinin geleceği konusunda şüphe uyandırdı” diye yazdı.
Başbakan Erdoğan’ın galip konsorsiyumun teklif ettiği 5.7 milyar dolardan daha fazlasının sağlanabileceğini belirttiğini kaydeden gazete, şu görüşü dile getirdi:
“Sayın Erdoğan’ın sözlerinin, Türkiye’nin altyapı alanında büyük iddialarının olduğu ve daha önce yapılan özelleştirme ihlalerine ilişkin karışık bir başarı sicilini aşmaya çalıştığı bir dönemde, altyapı finansmanı için daha büyük etkileri olabilir.
-“10 YILLIK ALTYAPI İHTİYAÇLARI 400 MİLYAR EUROYA ÇIKABİLİR”-
Bu bağlamda Mayıs’ta yapılması planlanan İstanbul’daki üçüncü havaalanı ihalesi ve Kanal İstanbul gibi projelerin anımsatıldığı habere göre, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Türkiye Direktörü Michael Davey, Türkiye’nin altyapı ihtiyaçlarının önümüzdeki 10 yılda 200-400 milyar euroyu bulabileceğini belirtirken köprü ihalesinin önemine vurgu yaptı.
Köprü projesi için “göreceli olarak hızlı biçimde finanse edilebilecek bir iş olarak görüyoruz” diyen Davey, “Piyasaya iyi bir mesaj olur” sözlerini de kullandı.
Buna karşın İngiliz gazetesi, Erdoğan’ın ihalede galip gelen teklifin büyüklüğünden memnun olmadığını ortaya koyduğunu belirttiği haberinde pazartesi öğleden sonra konsorsiyumdaki iki Türk şirketinin hisselerinin gerilediğine de dikkat çekti.
Gazete, konsorsiyuma Türkiye’nin tutumunu değiştirdiği yönünde herhangi resmi bilgi gelmediğini belirtirken, UEM’nin “Özelleştirmeye ilişkin resmi süreç, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nda devam ediyor ve süreci dikkatle izliyoruz” dediğini de aktardı.

Kaynak : haber.mynet.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.