Gaziantep ulaşım olanaklarını genişletiyor

Gaziantep ulaşım olanaklarını genişletiyor
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi halen 21 kilometre uzunluğa sahip Raylı Sistem projesini İbrahimli 3.Etap Raylı Sistem Projesi’nin tamamlanmasının ardından 55 kilometreye çıkarmayı hedefliyor.
Toplu ulaşım olanaklarını genişletmeye odaklanan belediye imzaları atılan 50’si doğalgazla çalışan 80 otobüsün ardından önümüzdeki dönemde 107 yeni otobüs daha alacak.
Türkiye ihracatının parlayan yıldızı Gaziantep, yerel yönetim süreçlerinde de proje odaklı büyüyor. Türkiye’nin merkez nüfusuna göre 6’ıncı büyük kenti olarak öne çıkan Gaziantep toplu ulaşım projelerine yoğunlaştı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 2011’de ilk yolcularını taşımaya başlayan raylı sisteminin uzunluğu 21 kilometreye ulaştı. Kentte İbrahimli 3.Etap Raylı Sistem Projesi’nin tamamlanmasının ardından ağ uzunluğu 55 kilometreye çıkacak. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Asım Güzelbey, toplu taşımada hizmet verecek 50’si doğalgazla çalışan 80 yeni otobüsün aldıklarını belirterek, yeni dönemde 107 yeni otobüs daha alacaklarını söyledi. Güzelbey ile son dönem çalışmaları ve gelecek hedeflerini konuştuk.
Sürdürdüğünüz projelerin hangilerini sonuçlandırdınız?
Gaziantep; 1 milyon 700 bin nüfusu ile Türkiye’nin 81 vilayeti içinde merkez nüfusuna göre 6, ilin genel nüfusuna göre 8’inci büyük kenti. Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan ve 1 Mart 2011’de yolcu taşımaya başlayan 1. Etap Raylı Sistem’in devamı olan hattın toplam uzunluğu 6 kilometre oldu. Karataş Etabı’nın devreye girmesi ile birlikte kentimizde Hafif Raylı Sistem’in daha önce 15 kilometre olan uzunluğu 21 kilometreye ulaştı. Sadece 1. Etap Raylı Sistem ile hizmete girdiği 1 mart tarihinden itibaren 5,5 milyon yolcu taşıdık. Haziran 2011’de temelini attığımız 2.Etap Karataş Hattı’nı 1 yıl gibi çok kısa bir sürede tamamladık. Bu etabın test sürüşlerini de bitirildi. Bu proje ile birlikte Karataş Bölgesi’nde yaşayan 300 bin kişinin kent merkezine kolaylıkla ulaşmasını sağlıyoruz. İbrahimli 3.Etap Raylı Sistem Projesi’nin tamamlanmasının ardından 55 kilometrelik bir ağa sahip olacağız.
2013’te devreye alacağınız ulaşım projeleri var mı?
Gaziantep’e 2004 yılından bu yana kazandırdığımız 11 köprülü kavşak var. Günden güne büyüyen kentimizde artan araç sayısını ve yoğunluğunu kaldıracak alternatif yol açma çalışmaları ile bunu destekledik. Çünkü en büyük sorunlarımızdan birisi de yerleşim yerlerinin kent merkezi ile olan bağlantılarının zayıflığı idi. Altyapının ardından kent içi ulaşımda hizmet veren toplu taşıma araçlarının sayısını ve araç kapasitelerini artırma yönünde çalışmalar yaptık. Raylı sistem başta olmak üzere, kent içerisinde toplu taşımada hizmet verecek 50’si doğalgazla çalışan sisteme sahip olmak üzere 80 yeni otobüsün alım işi için firma yetkilileri ile imza attık. Ardından önümüzdeki süreçte 107 yeni otobüsü de kent halkının hizmetine sunacağız.
RAKAMLARLA BÜYÜKŞEHİR
İlçe sayısı: 9
Raylı sistemin mevcut uzunluğu: 21 km
Raylı sistemin hedeflenen uzunluğu : 55 km
Anlaşması yapılan yeni otobüs: 80
Önümüzdeki dönem alınacak yeni otobüs: 107


Kaynak : www.emlaktasondakika.com


sohbet

1 Comment

  1. Nakit para kalkmadıkça bu rezil,kepaze utanç verici durum hiç bir zaman düzelmez.Tramvaya gelince düşünün güzergahını,şehrin ihtiyacının yüzde 1 ini bile karşılamıyor.Ordu caddesinden gelemez-
    miydi gelemezdi,gelemezdi çünkü halk otobüsü sahipleri sayın başkanı cız yaparlardı.Belediyenin en büyük vitrini ulaşımdır,eline
    alacaksın kardeşim tabii alabilirsen.

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar