İstanbulda banliyö tren seferleri durduruluyor

İstanbulda banliyö tren seferleri durduruluyor
Her iki tarihi gar yalnızlaştırılarak, işlevsiz olduklarına kamuoyu ikna edilmek isteniyor. Marmaray Projesi’nin inşası esnasında en az dört yıl İstanbul’un Avrupa ve Anadolu ile demiryolu bağlantısı olmayacak. Projeden sonra da Haydarpaşa Gara Anadolu’dan gelen konvansiyonel trenlerin, Sirkeci’ye ise Avrupa’dan gelen Orient Ekspresi, Bölgesel Ekspres trenlerin getirilmemesi planlanıyor. Kamu yararına yönelik ciddi tehditler barındıran bu yağma projesi gerçekleştirildiği takdirde kentin doğal çevresi, sosyal yapısı, tarihi ve fiziksel dokusunda geri dönülmez hasarlar oluşacağı konusunda kamuoyunu uyarma girişimimiz ve mücadelemiz sürecektir.
Kazlıçeşme-Halkalı arasında 1 Mart’tan itibaren tren seferleri duruyor.
Yedikule-Sirkeci arasında ise banliyö trenleri işletilmeye devam edecek. Söz konusu hatta her 15 dakikada bir tren çalıştırılacak.
Sirkeci Garı’ndan Halkalı’ya giden banliyö tren seferlerinin Halkalı’ya varması 47 dakika sürüyordu.
Şu anda Sirkeci Garı’nda şehirlerarası hatların hepsi kalktı; Avrupa’ya da sadece Bulgaristan ve Romanya seferleri var.
Geçen şubat ayında Gebze-Köseköy yüksek hızlı tren projesi gerekçe gösterilerek Haydarpaşa Garı’nın şehirlerarası hatları kaldırılmıştı.
“Sirkeci Garı, Haydarpaşa gibi ortadan kaldırılmasın”
54 haftadır Haydarpaşa’nın “gar” olarak kalması için mücadele eden Haydarpaşa Dayanışması, 123 yıldır gar hizmeti gören Sirkeci Garı’nın Marmaray Projesi kapsamında tıpkı Haydarpaşa Garı gibi ortadan kaldırılmaması için gar önünde eylem yaptı.
Haydarpaşa Dayanışması, Sirkeci Garı önünde 12.00 sıralarında toplandı. Grup, “Sirkeci gardır gar kalacak”, “Gar otel olursa girmek parayla”,”Ulaşım hakkı engellenemez” yazılı pankarlar taşıdı ve gar içinde yürüyerek şarkılar söyledi
Grup adına basın açıklamasını okuyan Hasan Bektaş, “Haydarpaşa ve Sirkeci Garlarına Marmaray Projesi tamamlanınca ihtiyaç kalmadığı öne sürülerek uluslararası sermayeye rant yaratıcı dönüşüm projeleri uygulamaya koyulmuştur. Marmaray Projesi bir ulaşım projesi olmasının ötesinde aslında bir rant yaratma projesidir. Hızlı tren ve Marmaray Projeleri inşaatı gerekçe gösterilerek 2012 Şubat ayından itibaren Haydarpaşa Garı’nın Anadolu ile demiryolu bağlantısı kesilmiştir. Yine Marmaray Projesi çalışması gerekçesi ile Sirkeci Garı’nın ise Avrupa ile bağlantısı Mart 2013 ayı içerisinde kesilmek istenmektedir. Tüm bunlar her iki tarihi garı yalnızlaştırarak işlevsiz olduklarına kamuoyunu ikna için yapılmaktadır” dedi.
 


Kaynak : www.skyturk360.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar