KARDEMİR 120 milyon dolarlık yatırımla demiryolu tekeri ve bandajı üretecek

KARDEMİR 120 milyon dolarlık yatırımla demiryolu tekeri ve bandajı üretecek
Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) A.Ş. Genel Müdürü Fadıl Demirel, 120 milyon dolarlık yeni yatırımla Türkiye’de ilk olarak demiryolu tekeri ve bandajı üreteceklerini söyledi.
Kardemir ve Karabük Üniversitesi’nin (KBÜ) iş birliğiyle birçok projenin uygulamaya konulduğunu da belirten Demirel, şunları söyledi:”Kardemir olarak ürettiğimiz rayları belli testlerden geçmesi için yurt dışına göndermek zorunda kalıyorduk.Ama şimdi Karabük Üniversitesi’ne kurduğumuz Demir Çelik Enstitüsü ile artık testler burada yapılacak. Tren yolu travesleri bile test için Almanya’nın Köln Üniversitesi’ne gönderiliyor. Artık bu enstitü ile tüm testler KBÜ’de yapılacak. Testlerin daha gerçekçi olması için kampüs alanına 3 kilometrelik bir alanda ray sistemleri döşenecek. TCDD tarafından rayla rdöşenmeye başlanacak.
Demirel, “Önümüzde bu tür yatırımlar varken, bizde buna göre raydan sonra diğer üretimlere başladık ve başlayacağız. Biz Kardemir olarak uzun yıllardır ray üretiyoruz.
Haberin devamı için lütfen tıklayınız. www.yatirimlar.com

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.