Milli Sinyalizasyon Sistemi ilk olarak Afyon Denizli Isparta demiryolu hattında uygulancak

Milli Sinyalizasyon Sistemi ilk olarak Afyon Denizli Isparta demiryolu hattında uygulancak
Bir süredir üzerinde çalışılan Uluslararası Demiryolu Sinyalizasyon Sistemi nihayet tamamlandı. Türk mühendisler tarafından geliştirilen Milli Sinyalizasyon Sistemi ilk olarak Afyon-Denizli-Isparta hattında uygulanacak.
Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve 1 yıldız sorunsuz bir şekilde çalışan Uluslararası Demiryolu Sinyalizasyon Sistemi ilk olarak Afyon-Denizli-Isparta hattında uygulanmaya hazır hale geldi. Böylece Türkiye’nin bir konuda daha dışa bağımlılığı son bulacak.
Türkiye, bir hayaline daha kavuşuyor ve ilk milli sinyalizasyon sistemi devreye giriyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’nın İstanbul Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK-BİLGEM desteğiyle sinyalizasyon sistemini milli hale getirmek için yürüttükleri çalışmalar başarıyla sonuçlandı.
Bu yöndeki geliştirme çalışmaları ve yatırımlar sonucu 1 yıldır denenen Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon Sistemi’nin sorunsuz şekilde çalışması sonucunda kısa bir süre sonra Afyon-Denizli-Isparta hattında uygulamaya konulmasına karar verildi.
4.6 Milyon Liralık Millileştirme!
Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon sistemini millileştirme projesi 4.6 Milyon liralık bir yatırımı gerektirdi. Tamamı Türk mühendislerden oluşan proje ekibi, üzerinde çalıştıkları projeyi 1 yıl boyunca Adapazarı Mithatpaşa istasyonunda denediler. Başarıyla sonuçlanan denemeler neticesinde 341 kilometre uzunluğunda olan ve 32 istasyonu barındıran Afyon-Denizli-Isparta hattında ilk milli sinyalizasyon sisteminin uygulanması kararı alındı.
Türkiye’deki bazı demiryolu ağlarında herhangi bir sinyalizasyon sistemi bulunmuyor. Milli sinyalizasyon sistemi ilk etapta 6 bin 100 kilometrelik bu ağlarda kullanılmaya başlanacak. TCDD, İTÜ ve TÜBİTAK-BİLGEM iş birliğiyle geliştirilen milli sinyalizasyon sistemi Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetlerine de ihraç edilecek.Kaynak : www.stargundem.com

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar