Yüksek Hızlı Tren İzmitte duracak

Yüksek Hızlı Tren İzmitte duracak
İzmit demiryolu ile buharlı lokomotifin kullanılmasından 50 yıl sonra 1873’te Haydarpaşa-İzmit demiryolunun hizmete açılmasıyla tanıştı.
140 yılda TCDD konfor ve süratte önemli mesafe aldı. İzmit kent içi demiryolu geçişi 2002’de sahile kaydı.
Çınarlar arasından geçen, kartpostallara konu olan yol anılarda kaldı. Eski Gar Binasının tarihi kimliği korundu ama amacı doğrultusunda değerlendirilemedi.
Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı çalışmaları nedeniyle İstanbul-Adapazarı banliyö tren seferleri dahil tüm demiryolu ulaşımı Ocak 2012’den buyana yapılmıyor.
29 Ekim’de YHT ile birlikte tüm trenler çalışmaya başlayacak.
Trenler çalışmadığı için istasyonlardaki sessizliğin yerini Yüksek Hızlı Tren için yol çalışmalarıyla burada kullanılacak malzemenin alınacağı yer seçimi gürültüsü ve kavgası sürüyor.
Kavga sadece İzmit ’te değil. Benzeri, zaman zaman daha da ileri boyutlara taşınan kavgalar Adapazarı’nda yaşanıyor.
Şunun şurasında 8 ay kaldı. 29 Ekim 2013’te Haydarpaşa-Ankara Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başlamasıyla her şey unutulacak.
ŞİMDİ DE İSTASYON TARTIŞMASI
Bu arada Yüksek Hızlı Tren yol çalışmasında kullanılacak malzemenin Maşukiye’den mi yoksa bir başka yerden mi alınsın tartışmaları henüz sonuçlanmamışken yeni bir tartışma başladı.
29 Ekim 2013’te hizmete girecek Haydarpaşa-Ankara Yüksek Hızlı Treni İzmit ’te duracak mı durmayacak mı?
Önceki gün yapılan Yüksek Hızlı Tren Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısında bu konu tartışılmış.
Her zaman olduğu gibi kadrolu eylemciler ve protestocular, “Medeniyet diye adlandırılan bu projeye göre Yüksek Hızlı Tren İzmit ’te durmayacakmış. Çünkü projede istasyon görülmüyor. Kocaeli ’de YHT için bir durak olmayacaksa, hızlı trenin neden buradan geçmesine izin verelim. Bu hızlı trenden Kocaeli halkı faydalanamayacaksa ne anladık o işten. İzmit ’e istasyon ya da durak alanı konulmaması bu kente hakarettir” demiş.
Çevrecilerin tartıştığı “Yüksek Hızlı Tren İzmit ’te duracak mı durmayacak mı?” sorusunu Vali Ercan Topaca ’ya sordum.
Vali Topaca, “Galip Bey, mevcut Haydarpaşa-Ankara demiryolunda 29 Ekim 2023’te hizmete girecek Yüksek Hızlı Tren ile sonraki yıllarda kuzeye kaydırılması planlanan Yüksek Hızlı Tren güzergahını karıştırmamak lazım” dedi.
Bu projenin sadece İstanbul-Ankara arası yolcu taşımak için yapılmadığını, 29 Ekim’de Haydarpaşa-Ankara seferlerine başlayacak Yüksek Hızlı Tren’in İzmit Garında duracağını söyledi. Yaklaşık 7 ay önce Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’in düzenlediği “ Gebze Üniversitesi ve Metro” panelinde karşılaştığım TCDD 1. Bölge Müdürü Hasan Gedikli ile sohbet ederken Yüksek Hızlı Trenin İzmit Garında duracağını, Gebze Garında arz ve talebe göre hareket edileceğini anlatmıştı.
Özetle; Haydarpaşa-Ankara arasında çalışacak Yüksek Hızlı Tren, 29 Ekim 2013’de seferlere başladığında İzmit ’te durmayacak. Bu kesin, herkes hem fikir.
Kuzey’den geçmesi projelendiren yeni Yüksek Hızlı Tren tartışmasına gelince.
Bir süre önce Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ’nun açıkladığı, “ Kocaeli Ulaşım Ana Planı”nda şöyle yazıyor, “Kuzeyden geçecek Yüksek Hızlı Tren Projesine göre Kocaeli genelinde düzenlenen iki alan bulunmaktadır. Bunlardan biri Köseköy’de yer almakta, YHT İzmit İstasyonu’nu içermektedir. Bir diğeri ise Gebze kuzeyinde YHT güzergahı kapsamında önerilen istasyon kapsamında yer almaktadır”.
Sonuç olarak; 29 Ekim’den itibaren Haydarpaşa-Ankara seferlerine başlayacak Yüksek Hızlı Tren, Kuzey Yüksek Hızlı Tren Projesi yapılıncaya kadar İzmit ’te duracak. Mevcut İzmit Garı ise İzmit Ana Transfer Merkezi olarak kullanılacak.
Kuzey’deki Yüksek Hızlı Tren projesi tamamlanıp seferlere başlayınca, İzmit yerine Köseköy’de ihtiyaca cevap verecek şekilde inşa edilecek Gar’da duracak.
Yüksek Hızlı Tren Gebze Garı yerine Sabiha Gökçen Havaalanı’na yakın bölgede kurulacak istasyonu kullanacak.
Çayırova sınırları içinde kalan TCDD Fatih İstasyonu ise Gebze Bölgesi Ana Transfer Merkezi olarak düzenlenecek.
Yüksek Hızlı Tren ile ilgili çalışmalar sürerken Maşukiye Taş Ocağı ile ilgili yeni bir gelişmeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum.
Demiryolunda kullanılacak malzemenin alınacağı yerle ilgili Maşukiyelileri sevindirecek haber çok değil önümüzdeki günlerde açıklanır.
Kesin olmamakla birlikte Maşukiye kurtuldu diyebiliriz. Yüksek Hızlı Tren güzergahında kullanılacak malzemenin alınacağı yeni yer aşağı yukarı belli gibi.
Öncekilerde olduğu gibi taşocağı geçici izni verilmeyecek, alan önce açılıp sonradan kapatılmayacak.
Yeni yer, kesinleşmediği için spekülasyonlara neden olacağı gerekçesiyle şimdilik açıklanmıyor.
İzmit sınırları içinde yapılacak bir tesisten çıkacak hafriyatın Yüksek Hızlı Tren için uygun olduğu belirti liyor. Haydi hayırlısı!


Kuzey’de planlanan Yüksek Hızlı Tren Demiryolu Hattı

Kaynak : http://www.belirtiyorum.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar