112ye İhbar Yaptıran Kaza TatbikatıFethiye-Üzümlü yolu üzerinde yapılan tatbikat sırasında yoldan geçen bazı vatandaşlar, araçlarını durdurup yardıma koştular. Gerçek kaza olduğunu düşünen bazı vatandaşlar ise hemen polis imdat ve 112’ye arayarak ihbarda bulundu.
Fethiye MELSA Sağlık Meslek Lisesi Acil Tıp Teknisyenliği öğrencileri, Fethiye 112 Acil Servis Ekipleri, Fethiye Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Kurtarma Aracı ve Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Ekipleri’nin ortaklaşa düzenledikleri tatbikat gerçeğini aratmadı.
MELSA Sağlık Lisesi ATT öğrencilerinin de yer aldığı tatbikatta öğrencilere vatandaş tarafından yapılan kaza ihbarı ile birlikte yapılan tüm çalışmalar uygulamalı olarak gösterildi.
Fethiye Değirmenbaşı Mevkii Üzümlü karayolu üzerinde yapılan tatbikatta senaryo gereği bir araç kaza yaparak yoldan çıktı. Kaza ile birlikte araçtan çıkan kişi 112 acil servisi arayarak, trafik kazası yaptıklarını belirtip, yardım istedi.
Meydana gelen kaza ile birlikte yapılan ihbar, 112 personelinin hareket etmesi, kaza sırasında yaşananlar, ilk müdahalenin nasıl yapıldığı öğrencilere bir bir uygulamalı olarak gösterildi. Kazada rol yapan öğrencilerin çığlıkları gerçeği aratmazken, kaza yapan araçta sıkışan vatandaşlar için yapılan ihbar ile birlikte olay yerine gelen Fethiye Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Kurtarma Aracı da kaza yerinde araçta sıkışan kazazedeleri sağlık ekipleri ile birlikte kurtardı.
Adeta gerçek görüntülerin bir bir sahnelendiği tatbikatta Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri de yapılan ihbar ile birlikte olay yerine gelerek, yolda trafiğin kontrollü bir şekilde akmasını sağladı.
Olay yerinde gerekli güvenlik tedbirini alan polis, kaza sonrası geç geldiği düşüncesiyle 112 personeline saldırmaya çalışan vatandaşlar, olay yerinden uzaklaştırarak sağlık personelinin işlerini güvenli ve hızlı bir şekilde yapmalarını sağladı.
Bu arada kaza yerine ambulans ve polis gelmeden yoldan geçen bazı sürücüler çığlıkları duyunca polis imdat 115 ve 112 acil ambulans ekibini aradı. Daha önceden haberi olan ekipler, olay yerine gelirken, bu ihbarı alan başka ekipler de olay yerine gelince tatbikat olduğunu anladılar.

Kaynak: İHA

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.