Babadağ Teleferik Projesi Bölgenin Değerini Arttıracak

Babadağ teleferik projesi bölgenin değerini arttıracak. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, Babadağ’ın değerinin 50 milyon TL’nin üzerine çıkacağını savundu.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, yaptığı açıklamada; “2000 yılların başından beri Fethiye’de teleferik yapılması düşünülüyordu.17 Haziran 2011 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından ihaleye çıkarılan “Babadağ Hava Sporları Merkezi ve Rekreasyon Alanını FTSO olarak yüzde 99 oranında hisse sahibi olduğumuz Fethiye Güçbirliği LTD ŞTİ Yıllık 500 bin TL kira bedeli ile aldı. 5 yıl içinde teleferik projesinin hayata geçirilmesi ile sözleşeme 24 yıl daha uzatılacak. Kiraladığımızdaki tahmini değeri 5-6 milyon TL olan alanın değeri yapacağımız yatırımdan sonra fizibilite raporlarında bugünkü değerle 31 bin 850 dolar yani 57 milyon 330 bin TL’ye çıkacağı öngörülüyor. Projenin gecikme nedenine gelirsek biz 2012 yılında hazırlık sürecini bitirdik ve projeyi bakanlık onaylarına ve kurum görüşlerine sunduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan aldığımız Babadağ Hava Sporları Merkezi kanunda yapılan değişiklikle Orman Bakanlığının sorumluluğuna devredildi. Bu değişikliğin resmileşmesi ise 31 Aralık 2012 tarihine kaldı. Bize düşen gerekli işlemleri yapmamıza rağmen devir işlemini beklemek zorunda kaldık. Bu süreçte ortaya çıkan özel mülkiyete ait yerlerin kamulaştırma sorunlarını da çözdük. 2012 yılında başlamayı düşündüğümüz ihale süreci bu nedenle 2013 yılının ortalarına sarktı” dedi.

Arıcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Saklıkent’e 305 bin Kumburnu’na 416 bin ziyaretçi gelmiş. Teleferiği yapmamızla birlikte yılda Babadağ’a 300 bin kişilik ziyaretçi rakamına ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Dünyada yamaç paraşütünün yapıldığı İsviçre’deki Ross Dağı ve Musenalp,İtalya’da Monte Lussari, Avusturya’daki Seltschach – Arnold Stone, Fransa’da Chamonix/Monte Blanc, Annecy Treh gibi yerler var. Bunları inceledik. Fethiye- Babadağ kesinlikle dünyanın en meşhur yamaç paraşütü yerlerinden biri. Biz sunulan hizmetin kalitesini artırarak daha iyi işletmek istiyoruz. Bu amaçla 1700, 1800 ve 1900 metrede var olan 3 ayrı pist’tin yanında 2013 yılında 850 ve 1200 metre rakımda iki yeni pist açmayı planlıyoruz. Fethiye’de turizmi 12 aya çıkarma hedefimiz çerçevesinde teleferikte 12 ay açık olacak.Yılda 300 bin dolar gelir getireceğini tahmin ediyoruz. Teleferik yapılan Bergama, Ordu Boztepe, Kemer Tahtalı, Gaziantep Şahinbey’de teleferik yapılan yerlerde beklenenin üzerinde ziyaretçi rakamlarına ulaşılmış. bizde fizibilite raporuna göre yıllık yüzde 5 artış hedefliyoruz. Muğla iline yılda 3 milyondan fazla yabancı turist giriş yapıyor. Bunların yüzde 46’sı İngiliz, yüzde 7’si Hollandalı, yüzde 6’sı Alman yüzde 6’sı Rus, yüzde 5’i Fransız yüzde 30’da dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen turistler var. Yabancı turistler ortalama 5 gün gecelerken yerli turistler ortalama iki gün geceliyor. Fethiye olarak bu tür yatırımlarla daha fazla yabancı turist çekip daha fazla geceleme sayısına ulaşabilmeyi planlıyoruz. Turistler ne kadar uzun süre Fethiye’yi ziyaret ederse Fethiye’deki ekonomik hayata daha fazla katkıda bulunacağı açıktır.

Kaynak : www.pirsushaber.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.