Bursa Tramvay seferleri 3 ay sonra başlıyor

Bursa Tramvay seferleri 3 ay sonra başlıyor : Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Meydanı Heykel arasındaki 6 kilomterelik T 1 hattında seferler 3 ay sonra başlayabilecek. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı vagon ihalesini Bursa’nın üretimi olan İpekböceği kazandı. 6 ay içinde 6 vagon teslim edilecek. Sırada ise tramvayın terminale uzatılması var.


Başkan Recep Altepe’nin danışmanı Taha Aydın’ın projesini çizdiği Durmazlar firmasının da üretimini gerçekleştirdiği İpekböceği, Bursa’nın vagon ihalesini kazandı. Kent Meydanı Heykel arasındaki T 1 hattında ray döşeme işlemi son aşamaya gelirken, 2 İpekböceği vagonunun 3 ay sonra teslim edileceği, 6 ay içinde de 6 vagonla seferlerin hızlanacağı belirtildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 2 vagondan oluşan ilk tramvay filosu için 6 araçlık ihalenin tamamlandığını belirterek, “İhaleye iki firma katıldı. T 1 hattı için ihaleye çıkılan 6 aracın 6 ayda teslimini istedik. Bursalı Durmazlar firması tramvay başına 1 milyon 599 bin Euro, Polonyalı Pesa ise araç başına 1 milyon 850 bin Euro teklif etti. Daha uygun fiyatlı olan Bursa’nın üretimi ipekböceğini tercih ettik” dedi.

Kent Meydanı-Heykel hattından sonra sırada Terminal hattının olduğunu anlatan Recep Altepe, “Zaman kaybetmeden bu bölgede inşaatı başlatacağız. Terminal hattı için de 6 tane tramvay aracı gerekecek. Onun ihalesini de inşaat bitmeden yapacağız. Terminalden gelecek araçların bir kısmı Kent Meydanı’ndan geri dönecek bir kısmı ise Heykel’e çıkacak. Böylelikle Bursalılar modern ve çevreci ulaşıma kavuşacak” diye konuştu.

Durmazlar firması ilk iki aracı 3 ay içinde, üçüncü ve dördüncü aracı dördüncü ayda, son parti olan 5 ve 6’ncı aracı ise altıncı ayda üretip teslim edecek.

Kaynak : BursaHakimiyetsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar