Dev Otoyol Projesinde Önemli AdımDünyanın en büyük otoyol projelerinden biri olan İstanbul-İzmir Otoyolu’nda bir aşama daha kaydedildi.
İzmit Körfez Geçişi Asma Köprü Projesi’nin temeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı.
Başbakan Erdoğan, “Tarih, bu körfez geçisiyle, İstanbul-İzmir Otoyolu ile projesiyle Türkiye’yi anacaktır, hep birlikte tarihe kayıt düşüyoruz” dedi.
İSTANBUL-İZMİR’E GÜÇLÜ BAĞLANTI
İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi, dünyanın en büyük otoyol projelerinden biri.
MALİYETİ 16 MİLYAR DOLAR
Yaklaşık 16 milyar dolara mal olacak proje ile İstanbul-İzmir arasındaki yolculuk süresi 3,5 saate düşecek.
433 KM. UZUNLUĞUNDA
Otoyolun uzunluğu ise 433 kilometre. Bu dev projenin en önemli ayağı İzmit Körfez Geçişi.
Körfez bir asma köprü ile geçilecek ve bu köprü 2 bin 682 metre uzunluğuyla dünyanın ikinci büyük asma köprüsü olacak.
“TARİHİ BİR AN”
İzmit Körfez Geçisi Asma Köprü Projesi’nin temel atma törenine Başbakan Recep Erdoğan da katıldı.
Başbakan Erdoğan, “Bildiğiniz gibi ben pek temel atma törenlerine katılmam. Ama burada sizlerle birlikte tarihi bir anı yaşıyoruz, bir tarih sizlerle beraber şu anda yazılıyor tarihe kayıt düşüyoruz. İstanbul-İzmir arasında 433 kilometrelik bir yolun çok önemli bir noktasındayız” dedi.
CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 16 milyar dolar civarındaki bu yatırımın Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğuna dikkat çekti.
Başbakan Erdoğan, “Ülkelerin dünya kamuoyunda isimleri duyurmadaki en önemli özelikleri aslında bu tür attıkları adımlardır. Tarih bu Körfez Geçişiyle olsun, İstanbul-İzmir otoyoluyla olsun, bizi anacaktır, Türkiye’yi anacaktır, bu Körfez Geçisini anacaktır. Köprümüzle, yıllar yılı şu körfezi bir buçuk saatte geçiyorduk. Ama şimdi bu köprüyle 6 dakikada geçme imkanını yakalayacağız. Bunun halkıma, vatandaşıma mali noktada kazandırdığını düşünün, zaman noktasında, zaman nakittir noktasından hareketle kazandırdığını düşünün, kaza riskleri bakımından kazandırdığını düşünün” diye konuştu.
“2023 HEDEFİNE KOŞUYORUZ”
Başbakan Erdoğan, İstanbul’da üçüncü köprü ve havalimanı, Marmaray ve denizin altından iki katlı lastikli araç geçişi, Kanal İstanbul gibi çılgın projelerle 2023 hedefine koştuklarını söyledi.
Başbakan Erdoğan 29 Ekim’de Marmaray tüp geçidi ile Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Treninin hizmete gireceğini de bildirdi.
“2023 TÜRKİYE’SİNİN EN PRESTİJLİ PROJELERİNDEN OLACAK”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise İzmit Körfez Geçişi Köprüsü Projesi’nin büyüyen, kalkınan Türkiye’nin önemli ve gurur projesi olduğunu belirterek, ”İstanbul, İzmit, Yalova, Bursa, Balıkesir ve İzmir’i birbirine daha da yakınlaştıracak bu proje, 2023 Türkiye’sinin en önemli, en prestijli projelerinden biri olacaktır” dedi.
Tarihi bir günü yaşadıklarını belirten Yıldırım, Türkiye’nin birinci, dünyanın toplam açıklığı bakımından ikinci, ayaklar arası açıklık bakımından da dördüncü en uzun köprüsünün temelinin atılacağını söyledi.
”Bu proje, büyüyen, kalkınan Türkiye’nin önemli ve gurur projesidir” diyen Yıldırım, projenin 1970’li yıllardan beri Türkiye’nin gündemine olduğunu, defalarca yapımı için girişimde bulunulduğunu ancak başarılamadığını ifade etti.
AK Parti iktidarında, milletin umudunu başka bir bahara bırakan tarihi projelerin birer birer hayata geçirildiğini, bu projenin de onlardan bir tanesi olduğunu dile getiren Yıldırım, küresel krizin en çetin yaşandığı dönemde yap-işlet-devret modeliyle, kamu-özel ortaklığıyla dünyanın en büyük parasal projesinin gerçekleştirildiğini aktardı.
Bakan Yıldırım, ”İstanbul, İzmit, Yalova, Bursa, Balıkesir ve İzmir’i birbirine daha da yakınlaştıracak, İzmir ile İstanbul’u 3 saate indirecek, Bursa ile İstanbul’u 1 saatin altına indirecek bu proje, 2023 Türkiye’sinin en önemli, en prestijli projelerinden biri olacaktır” diye konuştu.
Konuşmaların ardından İstanbul-İzmir Otoyolu İzmit Körfez Geçişi Asma Köprü Projesi’nin temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı.
İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Bursa’ya kadar olan bölümünün 2015 yılı içinde bitirilmesi planlanıyor.

dev_otoyol_projesi

Kaynak: trt

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.