Diyarbakır Kentiçi Hafif Raylı Sistem Projesi İçin Destek Talep Etti

Diyarbakır Kentiçi Hafif Raylı Sistem Projesi İçin Destek Talep Etti
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu ve Başkan Yardımcısı İhsan Uğur ile birlikte kentsel hizmetler konusunda çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gitti.
Baydemir ve Kurbanoğlu Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’yı makamlarında ziyaret etti.
Baydemir, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Başbakanlık Müsteşarı Efgan Ala ile görüştü. Baydemir hafif raylı sistemin hayata geçmesi için İller Bankası’na yaptıkları 250 milyon liralık kredi başvurusuna olumlu yanıt verilmesini beklediklerini kaydetti.
Ulaşım Master Planı ve Diyarbakır Kentiçi Hafif Raylı Sistem Projesinin uygulama projelerinin tamamlandığını ifade eden Baydemir, uygulama aşamasında kredi arayışına girdiklerini söyledi.
İller Bankasının Bursa, Kayseri ve Gaziantep’in ulaşım altyapısı için kredi verdiğini ve Diyarbakır olarak ilk etapta 13.5 kilometrelik hafif raylı sistemin uygulanması için İller Bankası’ndan 250 milyon liralık kredi için başvuruda bulunduklarını kaydeden Baydemir,
Diyarbakır Ulaşım Ana Planı’nın yürürlüğe girdiğini bildirdi.
Baydemir, Ulaşım Ana Planı’nın kısa ve orta vadeli çıktılarını hayata geçirmeye başladıklarını, birlikte çalışmanın kamu kaynağının israf edilmeden rantabl kullanılmasını beraberinde getirdiğini kaydetti.
Hafif Raylı Sistemin geçeceği güzergahta karayollarının yaptığı viyadük çalışma projelerini revize edildiğini söyleyen Baycemir, şöyle devam etti:
”Otogar’dan Seyrantepe’ye kadar Karayolları’nın yaptığı viyadük çalışmalarında proje değişikliğine gidildi. Hafif Raylı Sistem geçecek şekilde projeler yenilendi. Bu ileride en az 100 milyon liralık bir kaynak tasarrufu demektir. Bu istişare ve katılımcılıkla kaynaklar doğru kullanacak ve hizmette daha hızlı mesafe alınacaktır.
Diyarbakır Surları’nın restorasyonunun UNESCO sürecinde ciddi bir şekilde hızlandırıcı etki sunabileceğini de belirten Baydemir, hükümetten destek istedi.


Kaynak : http://www.haberindili.com

 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar