Özelleştirmeleri tek tek inceliyor

Köprü ve otoyollarla ilgili iptal sürecinin ardından gözler diğer ihalelere çevrilirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özelleştirmeleri tek tek incelediği ortaya çıktı. Kayseri’de işadamları ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle basına kapalı toplantı yapan Erdoğan’ın “Kuş uçurtmayacağız, emanete sahip çıkacağız. 50 yıl kiralama devri sona erdi” dediği öğrenildi. Hiçbir taşınmaz satışlarının kendilerinden habersiz yapılamayacağını söyleyen Erdoğan, şunları belirtti: “Bizden habersiz karış satılamaz. Kamu mallarıyla ilgili altta bürokratlar ayarlıyorlar, bakanlarımın gözünden kaçıyor. Bakıyorsunuz yer üstü yer altı kaynağı olan bir taşınmaz 49-50 yıllığına kiralanıyor. Sonra orası değer kazanıyor. Buna izin veremeyiz.” Başbakan Erdoğan, bakanlara “Dikkatli olun” talimatı verdiğini de söyledi.
TİTİZLİKLE ÇALIŞIYOR
15 Haziran’da çıkarılan bir genelgeyle kamuya ait taşınmazların satışı, devri, kirası ve takasıyla ilgili tüm işlemler Başbakanlık iznine bağlandı. Bu genelgenin ardından başta maden ve petrol arama taşınmazları olmak üzere kamudan kamuya ve kamudan özele tüm tahsisler Başbakan Erdoğan’ın onayına getiriliyor. Erdoğan’ın özellikle kamudan özele yapılacak tahsisler konusunda ‘titizlilik’le çalıştığı belirtiliyor. Edinilen bilgilere göre, kendisine gelen her bir dosyayı tek tek inceledikten sonra karar veriyor.
50 YIL RAHATSIZLIĞI
Taşınmazların 49-50 yıllığına kiralanmasının rahatsızlık yaratan en önemli faktör olduğu öğrenildi. Bir taşınmaz özelleştirildikten sonra değer kazanabiliyor, kamu bu yüzden zarar edebiliyor. Başbakan Erdoğan’ın bundan rahatsız olduğu belirtiliyor. Bundan sonra her taşınmazın uzun vadeli olarak devredilmeyeceği, detaylı inceleme yapıldıktan sonra karar verileceği belirtiliyor.
5.7 MİLYAR DOLARLIK İPTAL
Özeleştir meler geçtiğimiz günlerde iptal edilen köprü ve otoyol ihalesinin ardından yeniden gündeme gelmişti. Koç-Ülker-UEM’in de aralarında bulunduğu konsorsiyumun 5.7 milyar dolara en yüksek teklifi verdiği köprü ve otoyol ihalesinde fiyat düşük bulunmuş, Özelleştirme Yüksek Kurulu ihaleyi iptal etmişti.
6 AYDA 10 BİN DOSYAYI DEĞERLENDİRDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dosyaları inceledikten sonra bazılarına olumlu kimine ise olumsuz görüş verdiği belirtiliyor. Bu çerçevede Başbakan’ın 6 ayda 10 binin üzerinde taşınmaz talebini değerlendirdiği belirtildi. Erdoğan’ın 10 binin üzerindeki dosyanın bir kısmına onay verirken, bir kısmını da reddettiği öğrenildi.


Kaynak: sabahsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar