Yeni demiryolu Pire Limanını Avrupa merkezine dönüştürecek

Yeni demiryolu Pire Limanını Avrupa merkezine dönüştürecek
Yunanistan Kalkınma ve Ulaştırma Bakanı Kostis Hatzidakis inşa edilecek İkonyo-Thriasio demiryolu hattının Pire Limanı açısından son derece önemli bir proje olduğunu dile getirdi.
Hatzidakis İkonyo-Thriasio demiryolu hattının önemine ilişkin yaptığı açıklamalarda “Pire Limanı artık yeni bir ulaştırma çağına giriyor. İkonyo-Thriasio demiryolu hattı, Cosco ve HP şirketleriyle yapılan anlaşmanın da temelini oluşturuyor” dedi.
Denizcilik Bakanı Kostas Musurlis de “İkonyo-Thriasio demiryolu hattı Pire Limanı’nı kanatlandıracak” ifadeleriyle projenin önemine dikkat çekti.
156 milyon 600 bin euro maliyeti olan yeni demiryolu hattı 17 km uzunluğa sahip olacak ve trenlere saatte 90 km hıza erişme imkânı tanıyacak. 10 köprü ve 10 tünelden geçecek olan demiryolu hattına 1.780 tonluk 32 vagon sığabilecek ve ilgili hat günlük 700 konteynır taşıma kapasitesine sahip olabilecek. İlk aşamada HP ürünlerinin İkonyo’ya oradan da Makedonya FYROM, Sırbistan, Macaristan, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’ne aktarılmak üzere kullanılacak olan İkonyo-Thriasio demiryolu hattının, Pire Limanı’nı Avrupa lojistik merkezine dönüştürmesi bekleniyor.
HP ile yapılan anlaşma sayesinde ilk yıldan daha Trenose’nin de gelirlerini 20-25 milyon euro arttıracağı tahmin ediliyor. HP’nin Cosco ve Pire Limanı’ndan memnun kalması ve güvenini dile getirmesi durumunda ise başka şirketlerin de benzer işbirliklerine gideceği değerlendirmesi yapılıyor. Öte yandan Dell, LG, Samsung, Lenoco, Sony ve Hyundai gibi dünya markalarının da benzer işbirlikleriyle yakından ilgilendikleri aktarılıyor.


Kaynak : www.azinlikca.netsohbet