Ankara-İstanbul hızlı treni için son büyük engel de aşıldı (Video)Ankara-İstanbul hızlı treni için son büyük engel de aşıldı
Ankara-İstanbul hızlı treni için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Son 5 ay…
Ankara-İstanbul arası hızlı tren hattında çalışmalar aralıksız devam ediyor. Hattaki 4 bin 100 metrelik son tünel de delindi. Böylelikle alt yapı çalışmaları büyük oranda tamamlanmış oldu. Sinyalizasyon sisteminin de kurulması ile İstanbul hızlı trene kavuşacak.

SON 5 AY

Sadece 5 ay kaldı. Türkiye’nin en büyük iki şehrini yani İstanbul ile Başkent Ankara’yı birbirine bağlayacak Hızlı Tren seferleri 29 Ekim’de başlayacak.

“TARİHİ TUTTURALIM DİYE DOKUZ DOĞURUYORUZ”

Çalışmaları yerinde inceleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Tarihi tutturalım diye dokuz doğuruyoruz. Bütün amacımız 29 Ekim’e kadar hattı tamamlayıp Ankara-İstanbul’u birleştirmek” diye konuştu.

EN ÖNEMLİ ENGEL AŞILDI

İki şehrin arası devasa bir şantiye alanına döndü. 2 bin 500 işçi ve 815 makine, hızlı tren seferlerinin zamanında başlaması için aralıksız çalışıyor. Hat üzerindeki önemli engellerden birisi daha aşıldı.

Ankara-İstanbul arasındaki 4 bin 100 metrelik son tünelde ışık göründü.

Bakan Yıldırım, tünelde ışığın görünmesiyle ilgili olarak “80 yıl önce Erzurum-Kayseri hattını kazma ve küreklerle delen işçilerimizin duyduğu aşk ve iştiyakla yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Demir yolu çalışanları ve gazetecilerle birlikte Bozüyük’teki tünele hızlı trenle giden Yıldırım, hattın büyük oranda tamamlandığını söyledi.

“35 BİN METRE TÜNEL, 10 BİN METRE VİYADÜK YAPTIK”

Yıldırım, arazi şartlarının ne kadar zorlu olduğunu ise rakamlarla anlattı:

“Çok fazla viyadük ve tünel var. 110 kilometrenin yarısı viyadük ve tünel. 35 bin metre tünel ve 10 bin metre viyadük yaptık.”

Bilgilendirmenin ardından da tünele girildi. Binali Yıldırım iş makinesinin üzerine çıkarak tüneli bitirecek darbeyi vurdu.

ASYA’DAN AVRUPA’YA KESİNTİSİZ ULAŞIM

Ankara İstanbul hızlı tren hattı Marmaray ile birleşecek, böylelikle Asya’dan Avrupa’ya kesintisiz ulaşım imkanı sağlanacak.

İSTANBUL-ANKARA ARASI 3 SAATE İNECEK

Hızlı tren hattının hizmete girmesiyle birlikte karayolu ile 6-7 saat süren Ankara-İstanbul arası 3 saate inecek.

Bakan Yıldırım, “Daha güvenli konforlu bir yolculuğu halkımıza sunuyoruz. Bu hat bittiğinde Ankara-İstanbul arası demir yolu kullanım oranı yüzde 10’lardan yüzde 78’e çıkacak” diye konuştu.

ankara-istanbul-hizli-treni

Kaynak : www.trt.net.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.